Po více než 7 měsících vývoje od vydání verze 6.8 byla vydána nová verze 6.9 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Gene bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy Gene Harrise (Ray Brown Trio - Summertime).
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Google Chrome 143 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 143.0.7499.40 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 13 bezpečnostních chyb.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl 3,2 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 26,42 %. Procesor AMD používá 66,72 % hráčů na Linuxu.
Canonical oznámil (YouTube), že nově nabízí svou podporu Ubuntu Pro také pro instance Ubuntu na WSL (Windows Subsystem for Linux).
Samsung představil svůj nejnovější chytrý telefon Galaxy Z TriFold (YouTube). Skládačka se nerozkládá jednou, ale hned dvakrát, a nabízí displej s úhlopříčkou 10 palců. V České republice nebude tento model dostupný.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.11.1. Přehled novinek v Changelogu.
Byla vydána nová verze 15.0 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04 1.1 a 20.04 OTA-11. Vedle oprav chyb a drobných vylepšení je řešen také středně závažný bezpečnostní problém.
I letos vyšla řada ajťáckých adventních kalendářů: Advent of Code 2025, Perl Advent Calendar 2025, CSS Advent Calendar 2025, Advent of A11Y 2025, Advent of AI Security 2025, Advent of Agents (in Google) 2025, Advent of Svelte 2025, …
/home/share *(rw,no_subtree_check)potom jsem dal reload nfs
/etc/init.d/nfs-kernel-server reload
na Ubuntu jsem vytvoril adresar mkdir /home/hombre/nfs
a pokusil se pripojit sdileny adresar ze serveru prikazem:
sudo mount -t nfs 10.0.0.140:/home/share /home/hombre/nfs/
vse zkonci hlaskou: mount.nfs: mount system call failed
Pokud na serveru spustim rpcinfo -p ukaze mi na portu 2049 nfs
pokud spustim showmount -e jak na serveru tak na klientu zkoncim s hlaskou
clnt_create: RPC: Port mapper failure - RPC: Unable to receive
Nevite nekdo co delam blbe?
Jeste jsem pridal na serveru do /etc/hosts.allow radek
ALL: 10.0.0.139 coz jsem vygooglil na netu a melo by povolit pristup ke vsem sluzbam na serveru pro klienta
rpcinfo funguje po sítí. Takže z klienta se dotažte serveru, jaké RPC volání nabízí (rpcinfo -p 10.0.0.140).
Tipuji, že máte zablokovaný patřičný transportní port na firewallu.
dpkg-reconfigure portmap
Takze dik za nakopnuti s rpcinfo porad jsem zkousel showmount a bylo to na levacku. Vsem diky a Googlovi dvakrat
.
Pokud by jste v mem postupu nasli nejakou botu dejte vedet. Sice to funguje, ale urcite do jde jeste poladit. Zatim si s tim (nfs) jdu jeste pohrat.
Tiskni
Sdílej: