Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
- přímo v zónovém souboru určit, na jaké ip adrese bude zóna dostupná - nebo to udělat pomocí pohledů, kde v hlavičce bude definována IP adresa a pod ní seznam zón
Řešení dotazu:
Musi to ist oboma sposobmi... pre mna preferovanejsie by boli pohlady... na konfiguraciu su jednoduche a hlavne ta konfiguracia vyzera cisto... ak si napr na jeden pohlad zvolite prave jeden subor.. a vsetky subory (pohlady) includnete do named.conf, dostanete idealizovanu konfiguraciu .
Co znamena ze sa vam to nedari nahodit? Pastnite ukazkovu konfiguraciu pripadne logy po starte binda.
view "mujKlient1" { server verejneIpcko1 {}; zone "nejakadomena.tld" { type slave; file "/etc/bind/zones/slave_nejakadomena.tld"; masters { ipAdresaMasterServeru; }; }; };
Tak myslim ze sme si nerozumeli. Ak chcete pre kazdy view
specifikovat "listen" adress pre DNS server (teda ten view by bol dostupny len na "listen" adrese definovanej vo view-e) tak takto to veru nepojde. Pouzitie viewov spociva v tom, ze nedefinujete listen adresy servera, ale IPcky resp. rozsahy IPciek _klientov_, ktori pri requeste budu "obsluzeni" informaciami z prislusneho viewu (ktory je definovany rozsahom IPciek klientov (direktiva match-clients { ...; }
)) a v ktorom su vymenovane samotne zony pre konkretnych klientov. Teda ak maju vasi zakaznici pevne adresy, tak ich mozete takto vymenovat do match-clients
a dostanu odpoved z prisluchajuceho pohladu z bindu.
Ukazka konfiguracie je tu
view "mujVelkejCustomer" { match-destinations { IpckoKdeMajiBytZonyDostupne; }; zone "CustomerovaDomena" { type slave; file "/etc/bind/zones/slave_velkejCustomer_CustomerovaDomena"; masters { IpckoMasterServeru; }; }; };Důležité je to match-destinations.
Tiskni Sdílej: