OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ahoj, resim jeden problemek.
Mam asi 4lidicky ruzne dislokovane v ruznych vzdalenostech ode me a server na SITELu v praglu.
Vsichni pouzivaji Windows (3x WinXP Pro a 1x Win 7 Home Premium).
Chtel bych je mit pod kontrolou co se tyce zpravy tech stanic (nic zasadniho jed jednoduchost).
1. Vsichni dostanout OpenVPN klienta, ktery se automaticky konektne k serveru na SITEL (ruzne to poladim, aby se mezi sebou nevideli, to uz je v poho).
Doufam, ze OpenVPN bezi i na Win7 a taky doufam, ze dokaze bezet na windows obecne jako sluzba, aby nemuseli nikde nic klikat, samo se to zvedlo, kdyz to bude
mit konektivitu k serveru.
2. A ted ten orisek jak k tomu pristupovat, abych se dostal k plose a pritom nejak rozumne.
- VNC (dost nenazrane co se linky ryce a take jsem videl, ze problem kdyz se z Windows logoutne na prihlas. obr, tak VNC uz se nepripoji, docela blbe, asi musi bezet jako sluzba?!?)
- Rdesktop (umi to Win7? problem, ze uzivatel se musi odhlasit, kdyz chci neco delat, vlastne nevidim jeho plochu, nemuze mi ukazet v cem je problem, atp)
- neco uplne jineho (idealne nejaky kompromis mezi VNC & Rdesktop, moc se nevyznam v tech NX vecech
Dulezite je, aby to pouzivateli nic nechtelo a pokud mozno to ani nikde nebylo videt, at to nemuze shodit nebo tak.
Diky za radu vsem... Obezni.
Tiskni
Sdílej: