O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Ahoj, resim jeden problemek.
Mam asi 4lidicky ruzne dislokovane v ruznych vzdalenostech ode me a server na SITELu v praglu.
Vsichni pouzivaji Windows (3x WinXP Pro a 1x Win 7 Home Premium).
Chtel bych je mit pod kontrolou co se tyce zpravy tech stanic (nic zasadniho jed jednoduchost).
1. Vsichni dostanout OpenVPN klienta, ktery se automaticky konektne k serveru na SITEL (ruzne to poladim, aby se mezi sebou nevideli, to uz je v poho).
Doufam, ze OpenVPN bezi i na Win7 a taky doufam, ze dokaze bezet na windows obecne jako sluzba, aby nemuseli nikde nic klikat, samo se to zvedlo, kdyz to bude
mit konektivitu k serveru.
2. A ted ten orisek jak k tomu pristupovat, abych se dostal k plose a pritom nejak rozumne.
- VNC (dost nenazrane co se linky ryce a take jsem videl, ze problem kdyz se z Windows logoutne na prihlas. obr, tak VNC uz se nepripoji, docela blbe, asi musi bezet jako sluzba?!?)
- Rdesktop (umi to Win7? problem, ze uzivatel se musi odhlasit, kdyz chci neco delat, vlastne nevidim jeho plochu, nemuze mi ukazet v cem je problem, atp)
- neco uplne jineho (idealne nejaky kompromis mezi VNC & Rdesktop, moc se nevyznam v tech NX vecech
Dulezite je, aby to pouzivateli nic nechtelo a pokud mozno to ani nikde nebylo videt, at to nemuze shodit nebo tak.
Diky za radu vsem... Obezni.
Tiskni
Sdílej: