abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1964 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Chromium nenaběhne

    =^..^= AmigaPower® avatar 24.1.2010 10:01 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
    Chromium nenaběhne
    Přečteno: 282×
    Zdar, asi to bude banalita, ale já holt nejsem takovej koumák... Nainstalil sem včera ze systemovýho repa Chrome, ale jakmile ho chci zpustit, kliknu, začne mi kvedlat ta malá ikonka u myši nahoru a dolu, trvá to tak 20 sekund a nic. Napadlo mně že mu asi něco chybí, tak sem to spustil z konzole aby mi to něco vypsalo, ale dopadlo to podobně, kurzor skočil o řádek níž a tim to skončilo... Ani nevim kde v systému to Chrome je, abych se moh pídit po nějakym logu.... Předem dík za radu!

    Odpovědi

    KrisKo avatar 24.1.2010 10:50 KrisKo | skóre: 20
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chromium nenaběhne
    chrome je v /opt/google/chrome

    pozri tiez na Iron

    https://krisko210.blogspot.com
    24.1.2010 12:06 amigapower
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chromium nenaběhne
    Neni... :-(
    KrisKo avatar 24.1.2010 12:27 KrisKo | skóre: 20
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chromium nenaběhne
    tak potom pouzi prikaz whereis, alebo witch

    whereis nazov_programu

    https://krisko210.blogspot.com
    24.1.2010 13:36 jka | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chromium nenaběhne
    Ten příkaz je which, ne witch :)
    24.1.2010 14:47 amigapower
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chromium nenaběhne
    ...a česky?
    KrisKo avatar 24.1.2010 15:22 KrisKo | skóre: 20
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chromium nenaběhne
    jasne :) which....

    do konzoly zadaj

    which google-chrome

    to ti vypise kde sa nachadza google chrome

    https://krisko210.blogspot.com
    =^..^= AmigaPower® avatar 24.1.2010 22:26 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chromium nenaběhne
    po zadání which chromium-browser sem v /usr/bin/ našel tohle:
    #!/bin/bash
    #
    # Copyright (c) 2009 The Chromium Authors. All rights reserved.
    # Use of this source code is governed by a BSD-style license that can be
    # found in the LICENSE file.
    
    # Let the wrapped binary know that it has been run through the wrapper
    export CHROME_WRAPPER="`readlink -f "$0"`"
    
    PROGDIR="`dirname "$CHROME_WRAPPER"`"
    
    case ":$PATH:" in
      *:$PROGDIR:*)
        # $PATH already contains $PROGDIR
        ;;
      *)
        # Append $PROGDIR to $PATH
        export PATH="$PATH:$PROGDIR"
        ;;
    esac
    
    # Always use our versions of ffmpeg libs.
    # This also makes RPMs find the compatibly-named NSS3/NSPR symlinks.
    LD_LIBRARY_PATH="$PROGDIR:$PROGDIR/lib:$LD_LIBRARY_PATH"
    export LD_LIBRARY_PATH
    
    exec -a "$0" "$PROGDIR/chrome" "$@"
    ...takže jsem tam kde jsem byl, protože absolutně netušim odkud vítr vane :-(
    pushkin avatar 25.1.2010 08:45 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chromium nenaběhne
    Nainstalil sem včera ze systemovýho repa Chrome, ...
    Z repa jaké distribuce? Jakou verzi Chrome? Máš splněné všechny závislosti, nainstalovanou správnou architekturu apod.?
    25.1.2010 10:47 amigapower
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chromium nenaběhne
    Official repo Mandriva 2010.0, verze 4.0.298.0.r36160-1mdv2010.0, doufám že jo (o to se má snad postarat system sám, ne?), 586.

    Nejhorší je, že si ta mrcha nekřikne co jí chybí, ani nikde nemůžu najít žádnej log...
    pushkin avatar 25.1.2010 11:38 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chromium nenaběhne
    Tak jsem zkusil porovnat Mandriváckou verzi s Chromiem, které stahuji z BuildService a určité rozdíly tu jsou, takže na základě porovnání bych zkusil:

    spouštět Chromium z adresáře /usr/lib/chromium-browser/ příkazem ./chromium-wrapper, případně ./chrome, třeba z něj něco vypadne

    Zkusit změnit spouštěcí skript (/usr/lib/chromium-browser/chromium-wrapper) na následující:
    #!/bin/sh
    
    # Copyright (c) 2006-2009 The Chromium Authors. All rights reserved.
    # Use of this source code is governed by a BSD-style license that can be
    # found in the LICENSE file.
    
    # Running Chromium via this script makes it possible to set Chromium as the
    # default browser directly out of a compile, without needing to package it.
    
    TITLE="Chromium"
    
    # Checks a file to see if it's a 32 or 64-bit
    check_executable() {
        out=$(file $(readlink -f $1) 2> /dev/null)
        echo $out | grep -qs "ELF 32-bit LSB"
        if [ $? = 0 ]; then
            echo 32
            return
        fi
        echo $out | grep -qs "ELF 64-bit LSB"
        if [ $? = 0 ]; then
            echo 64
            return
        fi
        echo neither
    }
    
    # Let the wrapped binary know that it has been run through the wrapper
    export CHROME_WRAPPER="`readlink -f "$0"`"
    
    HERE="`dirname "$CHROME_WRAPPER"`"
    
    case ":$PATH:" in
      *:$HERE:*)
        # $PATH already contains $HERE
        ;;
      *)
        # Append $HERE to $PATH
        export PATH="$PATH:$HERE"
        ;;
    esac
    
    # Always use our ffmpeg and other shared libs.
    export LD_LIBRARY_PATH="$HERE:$HERE/lib${LD_LIBRARY_PATH:+:$LD_LIBRARY_PATH}"
    
    exec "$HERE/chrome" "$@"
    
    (převzat z funkčního Chromium 4.0.295.0)

    volat chromium následujícím příkazem: chrome-wrapper --enable-plugins --enable-user-scripts --enable-extensions --enable-sync, ale to asi nebude mít vliv na funkci

    Mno a poslední možnost je podívat se po nějakých přepínačích pro debugging, ale v man chromium prakticky nic neni a na webu jsem taky nic moc nenašel :-(
    25.1.2010 17:29 Andy | skóre: 18 | NMnMet
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chromium nenaběhne
    Nebo to zkus jeste pustit s strace, az najdes binarku
    Válka je vůl ... a já taky ;) | Chaotic state of my influence.
    25.1.2010 17:46 amigapower
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chromium nenaběhne
    ...nic nerozumim... :-D
    pushkin avatar 25.1.2010 19:22 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chromium nenaběhne
    Binárka je chrome v /usr/lib/chromium-browser/.
    25.1.2010 19:38 Andy | skóre: 18 | NMnMet
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chromium nenaběhne
    pust strace -o/cesta/logsoubor binarka, no a pak se zkus podivat do toho /cesta/logsoubor jestli nenajdes nejaky chyby
    Válka je vůl ... a já taky ;) | Chaotic state of my influence.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.