abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1964 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Debian (gnome a akt.balicku)

    25.1.2010 20:58 Delko
    Debian (gnome a akt.balicku)
    Přečteno: 349×
    Dobry vecer, mam par dotazu ohledne Debianu. Jsem zacatecnik v Debianu, byl jsem drive na Ubuntu. Mam verzi Lenny, ale chtel bych novejsi balicky nez poskytuje apt. Tak me napadlo, ze doplnim do repozitaru server s balicky z verze testing. Jde mi hlavne o aplikace pro KDE - Ktorren, Kopete... Tak ze bych si pridal repozitare, naisntaloval ty programky + jejich zavislosti a pak zase odebral servery a nechal org. Nebude to delat nejaky problemy? Nerad bych znova preinstalovaval system, dnes uz asi po 5x..:D Dalsi dotaz je ohledne nejakych oznamovacich bublin...Neco jako je v Ubuntu viz odkaz http://www.markshuttleworth.com/wp-content/uploads/2008/12/jaunty904_notifications_example1_web_092.swf . Je neco i pro Debian?:)

    Za pripadne odpovedi moc dekuji

    Odpovědi

    25.1.2010 21:17 kyytaM
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian (gnome a akt.balicku)
    V Lenny je este KDE 3.5.10 - ked si pridas testing, tak KDE aplikacie v testingu su uz radu KDE 4.x, cize vznika uz z toho mierny hybrid... Ale ked si uz dnes 5x preinstaloval, daj si rovno cely testing a nebudes musiet riesit ako tam dostat jednotlive akutalne aplikacie (zmenit v /etc/apt/sources z Lenny na testing, aptitude update, aptitude dist-upgrade). Prinajhorosm preinstalujes 6ty krat. ;)
    25.1.2010 22:00 Delko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian (gnome a akt.balicku)
    Mam notebook Acer6920g a ten testing mi tu moc dobre nechodi...:(
    25.1.2010 22:10 kyytaM | skóre: 35 | blog: kyytaM | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian (gnome a akt.balicku)
    S cim su konkretne problemy? (respektive co funguje lepsie v Lenny :))

    Ja mam testing na MSI EX600 a vsetko uplne idealne (na rozdiel od MS Vista, kde boli problemy s Nvidia driverom), jedine co nefunguje je suspend (nepouzivam aj tak nikde).
    Saljack avatar 25.1.2010 22:20 Saljack | skóre: 28 | blog: Saljack | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian (gnome a akt.balicku)
    Jak nechodí? Co je za problém? Testing by ti právě měl jít lépe než stable, kvůli novějším ovladačům atp.
    Sex, Drugs & Rock´n Roll.
    25.1.2010 22:23 xhombre | skóre: 10 | blog: xhombre
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian (gnome a akt.balicku)
    Take doporucuji prejit na testing. Potom pripadne poresit problemy. Debian stable je primarne urcen na server. Dovedu si ho predstavit na desktopu snad jen pokud ho chces jednou nastavit a nic nemenit, neinstalovat nestarat se. Pokud chces aktualnejsi soft tak jdi do testingu.

    Pokud prechazis na Debian od Ubuntu s touhou se neco noveho naucit zkus jeste Slackware a Arch :-)
    Saljack avatar 25.1.2010 22:07 Saljack | skóre: 28 | blog: Saljack | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian (gnome a akt.balicku)
    Něco podobného je v KDE 4. Jinak je opravdu lepší přejít na testing, na desktop nemá Lenny žádný důvod.
    Sex, Drugs & Rock´n Roll.
    25.1.2010 22:18 Delko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian (gnome a akt.balicku)
    Treba mi v testing nejde network manager, netusim proc:( Ovladace na grafiku se chovaji divne (Nvidia), neni tam prave zadne bublinove upozorneni:):D
    Saljack avatar 25.1.2010 22:23 Saljack | skóre: 28 | blog: Saljack | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian (gnome a akt.balicku)
    Já být tebou, tak jdu do kubuntu. Já jsem z debianu přešel na kubuntu a nemůžu si to vynachválit. Sice to není nic na "hraní" (skoro vše co potřebuješ se dá naklikat), ale zase "vše" funguje a nemusím nic řešit.
    Sex, Drugs & Rock´n Roll.
    Saljack avatar 25.1.2010 22:28 Saljack | skóre: 28 | blog: Saljack | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian (gnome a akt.balicku)
    Teď koukám, že používáš Gnome, tak to je blbá rada. A proč chceš zrovna kopete a ktorrent? Zrovna kopete se mi moc nelíbí, pidgin je fajn a ktorrent bude mít u gnome taky dobrou náhradu.
    Sex, Drugs & Rock´n Roll.
    25.1.2010 22:33 kyytaM | skóre: 35 | blog: kyytaM | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian (gnome a akt.balicku)
    ktorrent by som do gnome tiez nepechal - mne v pohode staci Transmission, je to fajn light riesenie. Ked chce clovek pokrocilesjie seed schopnosti atd, tak radsej Deluge potom IMHO.
    25.1.2010 22:30 kyytaM | skóre: 35 | blog: kyytaM | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian (gnome a akt.balicku)
    Ovladac mas nv ci doinstalovany non-free nvidia?

    Ohladom network-managera - nefunguje na wifi, alebo na ethernet sietovke?
    25.1.2010 22:50 Delko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian (gnome a akt.balicku)
    Sitovka nefunguje:) Teda jako funguje, jsem na ni na netu, ale v tom appletu neni, nebo je tam hlaska ze nebyla nactena, bo tak neco. Wifi jsem tam dostal pres iwlwifi-4965-ucode. Hosi dobra, uz mountuji cd a vypaluji testing:D
    25.1.2010 22:54 Delko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian (gnome a akt.balicku)
    Ovladac jsem nahral org. od nvidie, stahl jsem z jejich stranek, nainstaloval a OK. Vse potrebne reknu zitra, pac dnes uz asi nebudu po 6 instalovat:D Mam jen jeden stroj a potrebuji neco udelat... Ale byl bych rad, kdyby jste mi, kdyztak mohli pomoct zitra:)
    26.1.2010 16:19 kyytaM | skóre: 35 | blog: kyytaM | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian (gnome a akt.balicku)
    Ovladac je lepsie instalovat priamo z repo Debianu, budes ho mat pravidelne v updatoch o.i. Na nvidia ovladac pouzivam unstable vetvu (nastavenu cez apt preferences). :)

    http://wiki.debian.org/NvidiaGraphicsDrivers - pekne zhrnute :)
    25.1.2010 22:30 Delko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian (gnome a akt.balicku)
    Byl jsem dost dlouho dobu na Ubuntu, vse fungovalo krasa, ale chci "svuj" system:D Zvykl jsem si na urcity standart... Nikdo prosim nevite s tema ozn. bublinama?
    25.1.2010 22:56 Delko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian (gnome a akt.balicku)
    A dasli vytka k testing verzi... Nemam ikonky pod polozkou "System". Je to kravina, ale docela me to irituje a nemuzu prijit na to jak je tam dat:D
    26.1.2010 09:18 strom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian (gnome a akt.balicku)
    Kliknout myš pravá na plochu - Změnit pozadí plochy - Předvolby Menu - vybrat Rozhrání a zatrhnout Zobrazovat v nabídkách ikony - Zavřít.

    Po některých aktualizacích může být nefunkční mechanika CD/DVD, stačí restartovat systém.
    26.1.2010 13:39 Delko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian (gnome a akt.balicku)
    Tak jsem na testingu a zatim vse ok:) Applet NetManager taky funguje, hrabal jsem se v jeho nastaveni v etc/NetworkManager/nm-system-settings.conf a je to:) Uz jen to oznamovani... Notify OSD, ale hledam nejaky navod na debian a zatim nic..:(
    26.1.2010 15:33 strom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian (gnome a akt.balicku)
    http://debian.nfo.sk/
    26.1.2010 18:25 Delko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian (gnome a akt.balicku)
    Hledam ale nevidim nic ohledne OSD.
    26.1.2010 18:49 kyytaM | skóre: 35 | blog: kyytaM | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian (gnome a akt.balicku)
    aptitude install notify-osd ? :)
    26.1.2010 18:58 Delko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian (gnome a akt.balicku)
    Nefunguje...Nainstaloval a nic, to uz jsem zkousel davno:) Jako je tam volba ve sprave ale tam jde jen vzhled a kde to ma byt umistene, ale zadne upozorneni nebo tak se v tom neobjevuji...
    26.1.2010 20:25 kyytaM | skóre: 35 | blog: kyytaM | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian (gnome a akt.balicku)
    neskusalal som, ale tipujem, ze problem je v tom, ze tam mas stale ten defaultny notifikacny system a ten spracuva tie udalosti (aj po instalacii notify-osd)...ked budem mat chvilku cas, zajtra v robote sa s tym vo virtualke skusim pohrat :D
    26.1.2010 20:37 Delko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian (gnome a akt.balicku)
    To by jsi byl hodny:)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.