Valkey, tj. svobodný fork již nesvobodného Redisu, byl vydán v první major verzi 8.0.0 (GitHub). Ve čtvrtek proběhne ve Vídni Valkey Developer Day.
TamaGo je open source framework pro programování ARM a RISC-V systémů na čipu (SoC) v programovacím jazyce Go. Prezentace projektu z OSFC (Open Source Firmware Conference) v pdf na GitHubu.
Konference OpenAlt 2024 – jedinečné fórum, kde se každoročně sdružují lidé se zájmem o vývoj a využití svobodného a otevřeného softwaru a hardwaru, tvorbu, zpracování a zpřístupňování otevřených dat, svobodný přístup k informacím a vzdělávání – hledá přednášející, dobrovolníky a partnery. Konference proběhne 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Vstup je zdarma.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.10 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.11. Z Vídně, jelikož tam zítra začíná Open Source Summit Europe. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna. Později také na Linux Kernel Newbies.
Grocy je open source ERP systém. Ne však pro plánování zdrojů v podnicích ale v domácnostech. Spravovat lze zásoby, povinnosti a úkoly. Vytvářet nákupní seznamy. Ověřovat dostupnost surovin pro recepty. Plánovat jídelníčky. Vyzkoušet lze online demo. Vývoj probíhá na GitHubu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
3D tiskárny Original Prusa MK4S (a MK4) v kombinaci s Prusamenty PLA a PETG mají mezinárodně uznávanou certifikaci UL 2904 GREENGUARD, která potvrzuje splnění přísných bezpečnostních standardů pro VOC a UFP.
Byla vydána verze R1/beta5 open source operačního systému Haiku (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.
Dobry den, mam server s Centos 5.4, v nem 5 SATA disku. /boot je na /dev/md0, ktera vypada takto:
md0 : active raid1 sdb1[3] sde1[2] sdd1[4] sdc1[1] sda1[0] 104320 blocks [5/5] [UUUUU]Vzdy po pridani noveho disku jsem udelal napr. toto:
grub root (hd4,0) setup (hd0)Rikal jsem si, ze pokud napr. disk sda umre, po restartu ho system nenajde, tudiz preznaci vsechny disky, prvni nalezeny zivy disk se tak stane novym sda a z nej system nabehne. Uz dvakrat mi jiny server podle tohoto scenare zafungoval. Nicmene dnes umrel na jinem serveru disk sdb a po restartu k memu prekvapeni server nenabehnul. Poradite, prosim, jak odolnosti proti vypadku disku docilit? Na netu jsem videl i neco na tento zpusob:
grub root (hd4,0) setup (hd4)Ale mam pocit, ze to by fungovat nemelo, protoze kdyz umre sda a restartuju, zadne sde uz nebude a budou jen disky sda-sdd, nebo se pletu?
root (hd0,0) setup (hd0)A následně nahraju grub do MBR na sdb odkazujici na sdb1:
root (hd1,0) setup (hd1)Pokud mám disků v RAID 1 více (třeba 5), provedu totéž na všech. Záznam grubu v MBR totiž nezná žádné sda, sdb, sdc, sdd nebo sde. Ten jen odkazuje na určíté místo na disku. Máte li 5 disků v RAID 1 a /boot připojen na pole sda1,sdb1,sdc1,sdd1,sde1, pak vám sice při výpadku 4 disků sda-sdd zbylý disk sde změní označení na sda (protože už je sám), ale grub na tomto disku o číslování oddílu nic neví a odkazuje z MBR na první partition (pokudjste ho tak nastavil). Je li tedy /boot na první partition u všech pěti HDD proveďte toto:
root (hd0,0) setup (hd0)
root (hd1,0) setup (hd1)
root (hd2,0) setup (hd2)
root (hd3,0) setup (hd3)
root (hd4,0) setup (hd4)Tím docílíte, že MBR na každém z disků odkazuje na svou vlastní první partition, a proto při výpadku kteréhokoli (maximálně 4), systém vždy nabootuje.
Tiskni Sdílej: