Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Dobry den, mam server s Centos 5.4, v nem 5 SATA disku. /boot je na /dev/md0, ktera vypada takto:
md0 : active raid1 sdb1[3] sde1[2] sdd1[4] sdc1[1] sda1[0] 104320 blocks [5/5] [UUUUU]Vzdy po pridani noveho disku jsem udelal napr. toto:
grub root (hd4,0) setup (hd0)Rikal jsem si, ze pokud napr. disk sda umre, po restartu ho system nenajde, tudiz preznaci vsechny disky, prvni nalezeny zivy disk se tak stane novym sda a z nej system nabehne. Uz dvakrat mi jiny server podle tohoto scenare zafungoval. Nicmene dnes umrel na jinem serveru disk sdb a po restartu k memu prekvapeni server nenabehnul. Poradite, prosim, jak odolnosti proti vypadku disku docilit? Na netu jsem videl i neco na tento zpusob:
grub root (hd4,0) setup (hd4)Ale mam pocit, ze to by fungovat nemelo, protoze kdyz umre sda a restartuju, zadne sde uz nebude a budou jen disky sda-sdd, nebo se pletu?
root (hd0,0) setup (hd0)A následně nahraju grub do MBR na sdb odkazujici na sdb1:
root (hd1,0) setup (hd1)Pokud mám disků v RAID 1 více (třeba 5), provedu totéž na všech. Záznam grubu v MBR totiž nezná žádné sda, sdb, sdc, sdd nebo sde. Ten jen odkazuje na určíté místo na disku. Máte li 5 disků v RAID 1 a /boot připojen na pole sda1,sdb1,sdc1,sdd1,sde1, pak vám sice při výpadku 4 disků sda-sdd zbylý disk sde změní označení na sda (protože už je sám), ale grub na tomto disku o číslování oddílu nic neví a odkazuje z MBR na první partition (pokudjste ho tak nastavil). Je li tedy /boot na první partition u všech pěti HDD proveďte toto:
root (hd0,0) setup (hd0)
root (hd1,0) setup (hd1)
root (hd2,0) setup (hd2)
root (hd3,0) setup (hd3)
root (hd4,0) setup (hd4)Tím docílíte, že MBR na každém z disků odkazuje na svou vlastní první partition, a proto při výpadku kteréhokoli (maximálně 4), systém vždy nabootuje.
Tiskni
Sdílej: