Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Chtěl bych udělat následující věc: Na počítači běží určitá kritická aplikace, sekundární funkcí je nějaký TCP server. Mějme tedy TCP server, pro příklad WWW server na portu 80. Když přijde v historii běhu OS první požadavek na port 80, spustí se tento WWW server, obslouží požadavek a už zůstane běžet, další požadavky bude už obsluhovat přímo.
Proč to chci: Potřebuji maximálně rychlý boot (vzhledem ke kritické aplikaci), nezdržovaný pouštěním sekundárních služeb (mám jich docela hodně, ale skoro nikdy nejsou potřeba a když už jsou, není zas maximální požadavek na odezvy kritické aplikace).
Proč nevyhovuje inetd: pro všechny jeho nevýhody, t.j. pouští procesy pro každý request, navíc je to skrze stdin, stdout, obecně ne všechny servery (programy) takhle dokážou pracovat a často je to i nevhodné.
Proč nepustit kritickou aplikaci jako první a neodložit start WWW serveru na později: Musím mít co možná nejvíce zaručeno, že kritická aplikace bude mít k dispozici po náběhu tolik procesorového či I/O času, kolik potřebuje. Realtimové priority a priority na I/O jsou jen berlička, nelze na to úplně spolehnout (na holé x86 jo, ale na různých ARMech či malých Powerpc s mnoha periferiemi prostě ne), naproti tomu když kritická aplikace běží na systému skoro sama s realtimovou prioritou, už se na to spolehnout dá (zjištěnou inženýrskou indukcí, t.j. dostatečně dlouhým zkoušením).
Otázka: Napadá vás, jak toto spouštění "on demand" udělat? Nějaký helper v netfilteru, nebo tak něco? Případně je nějaká chyba v předchozích předpokladech (třeba o inetd)? Mně napadá jen napsat nějaký redirectinetd, který bude dělat nějakým způsobem redirect na jiný port a povede si evidenci, které daemony už spustil a které ne.
Tiskni
Sdílej: