abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 41
    6.6. 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    5.6. 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: Spuštění TCP serveru "on demand"

    28.1.2010 13:14 kyril77
    Spuštění TCP serveru "on demand"
    Přečteno: 287×

    Chtěl bych udělat následující věc: Na počítači běží určitá kritická aplikace, sekundární funkcí je nějaký TCP server. Mějme tedy TCP server, pro příklad WWW server na portu 80. Když přijde v historii běhu OS první požadavek na port 80, spustí se tento WWW server, obslouží požadavek a už zůstane běžet, další požadavky bude už obsluhovat přímo.

    Proč to chci: Potřebuji maximálně rychlý boot (vzhledem ke kritické aplikaci), nezdržovaný pouštěním sekundárních služeb (mám jich docela hodně, ale skoro nikdy nejsou potřeba a když už jsou, není zas maximální požadavek na odezvy kritické aplikace).

    Proč nevyhovuje inetd: pro všechny jeho nevýhody, t.j. pouští procesy pro každý request, navíc je to skrze stdin, stdout, obecně ne všechny servery (programy) takhle dokážou pracovat a často je to i nevhodné.

    Proč nepustit kritickou aplikaci jako první a neodložit start WWW serveru na později: Musím mít co možná nejvíce zaručeno, že kritická aplikace bude mít k dispozici po náběhu tolik procesorového či I/O času, kolik potřebuje. Realtimové priority a priority na I/O jsou jen berlička, nelze na to úplně spolehnout (na holé x86 jo, ale na různých ARMech či malých Powerpc s mnoha periferiemi prostě ne), naproti tomu když kritická aplikace běží na systému skoro sama s realtimovou prioritou, už se na to spolehnout dá (zjištěnou inženýrskou indukcí, t.j. dostatečně dlouhým zkoušením).

    Otázka: Napadá vás, jak toto spouštění "on demand" udělat? Nějaký helper v netfilteru, nebo tak něco? Případně je nějaká chyba v předchozích předpokladech (třeba o inetd)? Mně napadá jen napsat nějaký redirectinetd, který bude dělat nějakým způsobem redirect na jiný port a povede si evidenci, které daemony už spustil a které ne.

    Odpovědi

    28.1.2010 13:23 mozog | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spuštění TCP serveru "on demand"
    co spoustet tu "kritickou aplikaci" naprimo a pak spustit ostatni aplikace pres inetd ?
    28.1.2010 13:33 kyril77
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spuštění TCP serveru "on demand"
    Pokud vím, tak inetd dělá jedině to, že poslouchá na uvedených portech a když mu přijde požadavek, spustí k danému portu obslužný program, přesměruje mu stdin a stdout a to je vše. Navíc to dělá pro každou relaci, program obslouží spojení a končí. To plně nevyhovuje z více důvodů, např.:
    • spouštění pořád dokola při více nárazových požadavcích (můj případ) je pak pomalé
    • server (program) obecně nemusí být napsán tak, že umožňuje provoz skrze stdin a stdout

    25.2.2010 22:19 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spuštění TCP serveru "on demand"
    Možná by to chtělo konkretizovat, co je ten server, ale pokud bych jako příklad použil ten WWW server, mohl by to jít třeba takto:

    Na portu 80 by naslouchal tcpserver (nebo ten inetd, asi fungují podobně) a ten by při příchozím spojení spustil malý prográmek (pokud nevadí opakované spouštění malého programu). Prográmek by otestoval, jestli skutečný WWW server už běží. Pokud ne, spustil by ho a předal mu požadavek třeba tak, že by WWW server naslouchal na portu 8080 (síťovým spojením)

    Pokud je ta možnost, místo síťového spojení by šel použít unix socket nebo sdílená paměť atd. Záleží na tom, jak moc velké úpravy můžeš dělat v tom serveru

    A nebo to, co psal pht níže.
    Quando omni flunkus moritati
    25.2.2010 20:23 pht | skóre: 48 | blog: pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spuštění TCP serveru "on demand"
    Netfilter umí poslat upozornění na paket do user space, ale to Vám nepomůže, protože nemůžete "honem" nahodit službu a paket do ní poslat.

    Pravděpodobně nejjednodušší bude spustit nějaký malý program, který se pověsí na port a až přijde doba tak execne ten Váš server, který jak obslouží stávající požadavek, tak se nahodí na daný port znova (to musí udělat pomocí SO_REUSEADDR). Kandidátem na ten malý program by mohl být netcat.

    Real time priority jsou berlička vždy pokud nemáte real time OS.
    In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
    25.2.2010 21:01 opq
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Spuštění TCP serveru "on demand"
    tcpsvd ?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.