Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Chtěl bych udělat následující věc: Na počítači běží určitá kritická aplikace, sekundární funkcí je nějaký TCP server. Mějme tedy TCP server, pro příklad WWW server na portu 80. Když přijde v historii běhu OS první požadavek na port 80, spustí se tento WWW server, obslouží požadavek a už zůstane běžet, další požadavky bude už obsluhovat přímo.
Proč to chci: Potřebuji maximálně rychlý boot (vzhledem ke kritické aplikaci), nezdržovaný pouštěním sekundárních služeb (mám jich docela hodně, ale skoro nikdy nejsou potřeba a když už jsou, není zas maximální požadavek na odezvy kritické aplikace).
Proč nevyhovuje inetd: pro všechny jeho nevýhody, t.j. pouští procesy pro každý request, navíc je to skrze stdin, stdout, obecně ne všechny servery (programy) takhle dokážou pracovat a často je to i nevhodné.
Proč nepustit kritickou aplikaci jako první a neodložit start WWW serveru na později: Musím mít co možná nejvíce zaručeno, že kritická aplikace bude mít k dispozici po náběhu tolik procesorového či I/O času, kolik potřebuje. Realtimové priority a priority na I/O jsou jen berlička, nelze na to úplně spolehnout (na holé x86 jo, ale na různých ARMech či malých Powerpc s mnoha periferiemi prostě ne), naproti tomu když kritická aplikace běží na systému skoro sama s realtimovou prioritou, už se na to spolehnout dá (zjištěnou inženýrskou indukcí, t.j. dostatečně dlouhým zkoušením).
Otázka: Napadá vás, jak toto spouštění "on demand" udělat? Nějaký helper v netfilteru, nebo tak něco? Případně je nějaká chyba v předchozích předpokladech (třeba o inetd)? Mně napadá jen napsat nějaký redirectinetd, který bude dělat nějakým způsobem redirect na jiný port a povede si evidenci, které daemony už spustil a které ne.
Tiskni
Sdílej: