git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
Dnes je to 10 let, co byla vytvořena decentralizovaná kryptoměna Dogecoin. Autoři Billy Markus a Jackson Palmer ji původně zamýšleli jako vtip. Znakem kryptoměny je pes Shiba-Inu známý z internetových memů.
# server mode server # tls jako server tls-server # port, 1194 = default port 1194 # protokol, tcp/udp proto tcp-server # nastavi zarizeni dev tap # pouzita sit a jeji maska server 10.0.1.0 255.255.255.0 # soucasne prihlaseni vice klientu duplicate-cn # certifikat certifikacni autority ca /etc/openvpn/ca.crt # certifikat serveru cert /etc/openvpn/server.crt # klic serveru key /etc/openvpn/server.key # parametry pro Diffie-Hellman protokol dh /etc/openvpn/dh2048.pem # logy serveru log-append /var/log/openvpn.log # status serveru status /var/run/vpn.status 10 # uzivatel pod kterym bezi server user nobody # skupina pod kterou bezi server group nogroup # udrzuje spojeni nazivu, 10 (ping) a 120 (ping-restart) keepalive 10 120 # komprese prenasenych dat comp-lzo # ukecanost serveru verb 3 #staticke routovani ifconfig-pool-persist /etc/openvpn/ipp.txt #udrzovani spojeni keepalive 10 120Díky za pomoc David
ifconfig-pool-persist /etc/openvpn/openvpn.ip_pool.txt
kde obsah /etc/openvpn/openvpn.ip_pool.txt
je:
user_a,10.0.11.50 user_b,10.0.11.51kde
user_a
a user_b
je CN v jeho certifikatu, zpravidla jeho jmeno (bez mezery) a IP kterou mu chces natvrdo proradit..
snad to pomuze Kdysi jsem to také řešil. Přidávám co mám v poznámkách o této věci:
ifconfig-pool-persist je hezka vec, ale neudeluje staticke adresy.
Pouze se snazi udelit klientum stejnou adresu, jakou meli minule (např. při přerušení spojení).
Pro opravdu staticke adresy lze použít direktivu client-config-dir.
V .conf souboru na serveru a pak v adresari ccd jsou soubory pro kazdeho klienta v tomto duchu:
cat /etc/openvpn/ccd/client1
ifconfig-push 10.8.0.25 10.8.0.26
Prvni cislo je adresa klienta, druhe adresa serverove casti tunelu.
Jmena souboru musi odpovidat cn polozce v certifikatu.
Pozn: Do toho ccd jde toho nacpat vic, napr. iroute atd.
Třeba to pomůže.
Tiskni
Sdílej: