Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
moc nevim, jak by to melo vypadat... neco takoveho?
network={
ssid="Nazev site"
#psk=" "
#psk=" "
No nevim...
Doporučuju si všímat souvislostí. Je těch ápéček na jednom kanále víc? Děláte asociaci na ESSID nebo na MAC? Skutečně je tam puštěné dhcp, na ápéčku/za ním?
Je těch ápéček na jednom kanále víc? - jak kdy, myslim ze vetsinou jen jedno, neni to problem jedne konkretni site (viz posledni odpoved)
Děláte asociaci na ESSID nebo na MAC? - myslim ze s essid (prikaz iwconfig wlan0 essid "sit", jestli dobre chapu Vasi otazku.
Skutečně je tam puštěné dhcp, na ápéčku/za ním? - urcite, ostatnim to bezi bez problemu (vetsinou to pouzivam v restauracich nebo kavarnach kde je wifi free pri kontaktu se zakaznikama).
Mozna by bylo dobre mrknout nekam do logu?
Něco málo zkušeností mám, proto jsem se ptal.
Stalo se mi, že jsem viděl dvě AP na kanále, jedno ESSID vysílalo, druhé ne, spárování přes ESSID nešlo, přes MAC šlo, dostal jsem pak IP adresu přes dhcp.
Je možné, že by byl vyčerpaný rozsah IP adres na AP v rozsahu? Nekryje se s vaším zařízením jiné také připojené na totéž AP? Že by se nějak rušily, tím, že jsou blízko sebe, v blbém úhlu apod.?
Nejste moc daleko od AP? Tím, že vy vidíte, přijímáte, není ještě zaručeno, že AP vidí signál od vás v pořádku.
Log? Obvykle je vidět v konsoli, co se děje. Případně sledujte podle nastavení syslogu ... /var/log/messages, /var/log/kern ...
Ohledně nastavení připojení na AP, na MAC ...
man iwconfig IWCONFIG Section: Linux Programmer's Manual (8) ... ap Force the card to register to the Access Point given by the address, if it is possible. This address is the cell identity of the Access Point, as reported by wireless scanning, which may be different from its network MAC address. If the wireless link is point to point, set the address of the other end of the link. If the link is ad-hoc, set the cell identity of the ad-hoc network. When the quality of the connection goes too low, the driver may revert back to automatic mode (the card selects the best Access Point in range). You may also use off to re-enable automatic mode without changing the current Access Point, or you may use any or auto to force the card to reassociate with the currently best Access Point. Example : iwconfig eth0 ap 00:60:1D:01:23:45 iwconfig eth0 ap any iwconfig eth0 ap offZkusil jsem hledat googlem to "reason=3" ... děje se to více lidem. Pokud je to chyba/vlastnost sw, vzal bych jinej wpa_supplicant a wireless-tools (verzi), jestli to bude jiný. Co verze kernelu, máte možnost vyzkoušet vliv na funkci wifiny?
Rozumim ...
U wireless-tools jde o asi dvě verze, co jsou k dispozici ... viz veb debianu, u wpa-supplicantu vidim asi tři verze. No a kernel si odhadněte, jaký jste měl v době, kdy Vám to makalo ... jestli starý mažete nebo necháváte. Snad to pokryje všechny možnosti pro testování.
No a pro mne by bylo zajímavé znát výsledky následujících pokusů ... 1) iwconfig wlan0 essid BUMBAR, 2) ip link wlan0 down, 3) ip link wlan0 up, 4) iwconfig wlan0 (je vidět síla signálu?), 5) dhclient wlan0, když tak v bodě 1) dát iwconfig wlan0 ap 00:4F:62:03:13:E9.
Někdy jsem viděl sílu signálu už před přidělením IP adresy, někdy až po jejím přidělení. (Tzn. už po spárování ESSID)
V případě nouze ještě používám kombinaci iwconfig wlan0 rts 250 frag 512 ... mělo by to zaručovat fungování wifiny i v zarušenějším prostředí.
Mimochodem po výpise iwconfig wlan0 ... nemáte tam nenulová čísla v těch 2 spodních řádkách? Tedy u ...
Rx invalid nwid:0 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0 Tx excessive retries:0 Invalid misc:0 Missed beacon:0
Provedl jsem downgrading firmware z ver. 0.22 na 0.13 kterou jsem mel zalohovanou a na ktere to zarucene fungovalo, ovsem s nulovym vysledkem...
Pokusy:
1) iwconfig wlan0 essid BUMBAR - zadny vypis v terminalu
2) ip link wlan0 down - Command "wlan0" is unknown, try "ip link help".
3) ip link wlan0 up - Command "wlan0" is unknown, try "ip link help".
4) iwconfig wlan0 - wlan0 IEEE 802.11abg ESSID:"\x02\x1A\xFEC\xFB\xFA\xAA:\xFB)\xD1\xE6\x05<|\x94u\xD8\xBEa\x89\xF9\\xBB\xA8\x99\x0F\x95\xB1\xEB\xF1\xB3" Mode:Managed Access Point: Not-Associated Tx-Power=15 dBm Retry long limit:7 RTS thr:off Fragment thr:off Encryption key:off Power Management:off
5) dhclient wlan0 - Listening on LPF/wlan0/00:18:de:2e:f4:a0 Sending on LPF/wlan0/00:18:de:2e:f4:a0 Sending on Socket/fallback DHCPDISCOVER on wlan0 to 255.255.255.255 port 67 interval 5 DHCPDISCOVER on wlan0 to 255.255.255.255 port 67 interval 8 DHCPDISCOVER on wlan0 to 255.255.255.255 port 67 interval 11 DHCPDISCOVER on wlan0 to 255.255.255.255 port 67 interval 18 DHCPDISCOVER on wlan0 to 255.255.255.255 port 67 interval 13 DHCPDISCOVER on wlan0 to 255.255.255.255 port 67 interval 6 No DHCPOFFERS received. No working leases in persistent database - sleeping. Reloading /etc/samba/smb.conf: smbd only.
Pokud jste tim "ip link wlan0 down" myslel vypnuti wifiny tak pouzivam ifconfig wlan0 down/up, to funguje normalne...
Tiskni Sdílej: