Mercurial (Wikipedie), software pro SCM (Source Code Management), byl vydán ve verzi 6.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Ve dnech 5. až 7. dubna proběhne konference Mercurial Paris.
Byly rozdány Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2022 pro největší slídily pořádané nevládní organizací Iuridicum Remedium. Dlouhodobý slídil: Microsoft. Firemní slídil: Seznam. Úřední slídil: Nejvyšší správní soud. Výrok Velkého bratra: Marian Jurečka. Pozitivní cena: NoLog.
Byla představena online vzdělávací platforma Ada Computer Science pro učitele, studenty a kohokoli, kdo se zajímá o informatiku. Stojí za ní Raspberry Pi Foundation a Univerzita v Cambridgi.
GitHub má nový RSA SSH klíč. Předchozí soukromý klíč byl krátce vystaven na GitHubu.
Společnost Framework Computer představila (YouTube) nové modulární notebooky: Laptop 13 s Intel Core nebo AMD Ryzen a Laptop 16 (YouTube).
Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Studuji, studuji, ale pro člověka bez angličtiny je to sbírání kousků ze stovek stránek. Našel jsem hodně příkl. ale málo vysvětlení, takže prosím ochotné účastníky o doplnění informací. děkuji
stav: Pořadí v jakém byly disky dány do PC
1. Windows XP
2. Archlinux
- BIOS nastaven na bootování disku 2, tedy Linux
- Při instalaci Linuxu a přípravě disku nástro cfdisk je registroval stylem:
sda - windows
sdb - Linux
A tak jsem usuzoval, že Grub k nim bude přistupovat jako:
hd0 - windows
hd1 - Linux
K velkému udivení a trápení to tak není a grub mi nabootoje Linux jako hd0.
!!! Podle čeho Grub počíta disky?
setup(hd*) - nainstalování do MBR, tedy * musí vždy označovat disk, ze kterého se bootoje. (já - (hd0))
root (hd*,*) - oddíl na kterém je umístěn obraz jádra, nebo oddíl, na kterém je GRUB, tedy tedy oddíl /boot? (já myslím že /boot, takže (hd0,0)
rootnoverify (hd*,*) - oddíl, na kterém je OS. Vůbec nerozumím. I windows budou mí více oddílů a nemám tušení, kde je windows zavaděč a kde je obraz jádra. (hd1,0) nebo (hd1,1) nebo (hd1,2)
makeactive - vůbec nevím co to dělá
chainloader +1 - Grub předá práci windows zavaděči (pozn. asi jsem nechtěně provedl setup (hd1) a root (hd1) v příkazové řádce grubu- je to problém?
hide - vůbec nevím
unhide - vůbec nevím
timeout - čas v sek kterej budeme mít na výběr jádra (při bootu)
default - pořadové číslo určí, které jádro se natáhne po uplyutí času.
map (hd*,*) (hd*,*) - nejsu si jist v jakém pořadí to zadat, ale asi chápu, že je to určitá smyčka při bootu pro přeskakování z disku na disk
Může prosím někdo udělat stránku, kde doplní vysvětlení ke všem volbám? děkuji
Tiskni
Sdílej: