Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
Studuji, studuji, ale pro člověka bez angličtiny je to sbírání kousků ze stovek stránek. Našel jsem hodně příkl. ale málo vysvětlení, takže prosím ochotné účastníky o doplnění informací. děkuji
stav: Pořadí v jakém byly disky dány do PC
1. Windows XP
2. Archlinux
- BIOS nastaven na bootování disku 2, tedy Linux
- Při instalaci Linuxu a přípravě disku nástro cfdisk je registroval stylem:
sda - windows
sdb - Linux
A tak jsem usuzoval, že Grub k nim bude přistupovat jako:
hd0 - windows
hd1 - Linux
K velkému udivení a trápení to tak není a grub mi nabootoje Linux jako hd0.
!!! Podle čeho Grub počíta disky?
setup(hd*) - nainstalování do MBR, tedy * musí vždy označovat disk, ze kterého se bootoje. (já - (hd0))
root (hd*,*) - oddíl na kterém je umístěn obraz jádra, nebo oddíl, na kterém je GRUB, tedy tedy oddíl /boot? (já myslím že /boot, takže (hd0,0)
rootnoverify (hd*,*) - oddíl, na kterém je OS. Vůbec nerozumím. I windows budou mí více oddílů a nemám tušení, kde je windows zavaděč a kde je obraz jádra. (hd1,0) nebo (hd1,1) nebo (hd1,2)
makeactive - vůbec nevím co to dělá
chainloader +1 - Grub předá práci windows zavaděči (pozn. asi jsem nechtěně provedl setup (hd1) a root (hd1) v příkazové řádce grubu- je to problém?
hide - vůbec nevím
unhide - vůbec nevím
timeout - čas v sek kterej budeme mít na výběr jádra (při bootu)
default - pořadové číslo určí, které jádro se natáhne po uplyutí času.
map (hd*,*) (hd*,*) - nejsu si jist v jakém pořadí to zadat, ale asi chápu, že je to určitá smyčka při bootu pro přeskakování z disku na disk
Může prosím někdo udělat stránku, kde doplní vysvětlení ke všem volbám? děkuji
Tiskni
Sdílej: