abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Nová verze

    Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:55 | Komunita

    Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    24.4. 16:55 | IT novinky

    Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    24.4. 14:22 | Nasazení Linuxu

    Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.4. 10:22 | IT novinky

    Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    24.4. 08:22 | IT novinky

    Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    24.4. 08:11 | IT novinky

    Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 07:55 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.4. 07:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.4. 16:33 | Komunita

    42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (2%)
    Celkem 457 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 17.4. 12:41
    Rozcestník

    Dotaz: Domácí síť - jak zajistit bezpečnonst

    6.2.2010 08:18 Jcas | skóre: 19 | blog: linux v rukou ...
    Domácí síť - jak zajistit bezpečnonst
    Přečteno: 406×
    Příloha:
    ADSL-> router -> 3 PC

    Dle toho, co jsem se dočetl v manuálu, lze router nastavit tak, abych mohl přistupovat vzdáleně na jiný PC v domácnosti. (viz. příloha) Cíl je jednoduchý. Nastavit propojení PC tak, aby komunikace mezi nima nemohla prosáknout do světa a také (router přiděluje IP pomocí DHCP), aby svět nemohl napadnou mou domací síť.

    Už umím vzdálený přístup pomocí ssh a XDMCP stylem ADSL -> PC1 ->PC2

    Ovšem mám nejasno, co se týče protokolu a portu. Jestli tomu rozumím, tak dle přílohy router nedokáže pracovat s protokolem ssh, takže by to přes něj neprošlo. Také jsem se dočetl, že ssh lze zabalit do ppp.

    Je ppp to samé jako PPTP?

    Když pro DHCP rezervuji IP adresy pro jednotlivé PC - není to nebezpečné? Nemůže si potom okolní svět tyto adresy přečíst a napadnout PC?

    V jakém protokolu by měli PC mezi sebou komunikovat?

    Odpovědi

    6.2.2010 09:35 tomk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Domácí síť - jak zajistit bezpečnonst

    Myslim, ze jsem cast dotazu pochopil. Pokud ne, tak se omlouvam.

    Podle prilozeneho obrazku by router nemel mit problemy s forwardovanim ssh protokolu. Aspon si tak vysvetluji vetu "The router has 13 pre-configured external services already set, but the user may add alternate services using the window above.". Krome tech trinacti prednastavenych, je mozne pridat dalsi sluzby.

    Nekde by tedy melo jit zadat, ze chceme jeste pridat sluzbu SSH, ktera pouziva protokol TCP a port 22.

    Tomas
    6.2.2010 13:39 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Domácí síť - jak zajistit bezpečnonst
    Je ppp to samé jako PPTP? 
    PPP je linkovy protokol pro pripojeni point-to-point. PPTP je proprietarni tunelovaci protokol spol. M$oft.
    Když pro DHCP rezervuji IP adresy pro jednotlivé PC - není to nebezpečné? Nemůže si potom okolní svět tyto adresy přečíst a napadnout PC? 
    Ujasneme si pojem LAN a WAN respektive lokani a globalni IP adresy.
    V jakém protokolu by měli PC mezi sebou komunikovat?
    IP protokol, defacto sandard. IPv6?

    NN
    6.2.2010 13:51 Jcas | skóre: 19 | blog: linux v rukou ...
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Domácí síť - jak zajistit bezpečnonst
    Ujasnit si LAN WAN - to chápu, LAN je lokální síť a WAN je ta venkovní. Ten dotaz jsem položil z jiného důvodu.

    Pokud vím, tak DHCP přiděluje adresy, až si o ně někdo požádá. To znamená???? že jeden počítač může mít po každé jinou adresu??? Jak chcete někoho najít, když nevíte jakou má adresu?

    Jestli ty adresy na tom routeru zarezervuji, tak bude mít jeden počítač pokaždé stejnou adresu. To je skoro, jako by kdyby měl statickou, takže asi budou nutná nějaká bezpečnostní opatření.

    Chápu to dobře?
    Prcek avatar 6.2.2010 13:56 Prcek | skóre: 43 | Jindřichův Hradec / Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Domácí síť - jak zajistit bezpečnonst
    I když ty adresy v routeru nenastavíš na pevno, tak v 90 % případů dostane počítač stejnou adresu, jakou měl před tím, pokud je ta síť víceméně statická a nepřipojuješ jiná zařízení (notebooky atd.). Teda aspoň takovou mám zkušenost.
    Člověk je takový, jak vypadá... A já vypadám jako pravá, nefalšovaná děvka!!!
    6.2.2010 16:44 Ash | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Domácí síť - jak zajistit bezpečnonst
    K těm 10% případů, kdy to nefunguje a k tomu "pokud nepřipojuješ jináý zařízení...":

    IP se přiděluje na základě MAC adresy, kterou s nejv. pravď. bude mít každé zařízení stejné, takže zde problém nebývá. Pokud určitnou IP vyhradíte pro určité zařízení (jeho MAC adresu), pak je ještě možná dobré změnit rozsah přidělovaných IP, aby se nepřekrýval s vyhrazenými IP (pro případ že by byl router mírně natvrdlý). Pro jistotu. Pak by přidělování mělo fungovat vždy. Pokud ne, může být problém na straně klienta (někdo si na připojovaném zařízení vtipně nastavil statickou IP místo DHCP), nebo při změně MAC adresy.
    6.2.2010 14:30 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Domácí síť - jak zajistit bezpečnonst
    Bezpečnost se neřeší tím, že by počítač měl pokaždé jinou IP adresu. Nejlepší je, pokud dokážete jednotlivé počítače zabezpečit tak, aby na nich neběžely žádné zbytečné služby, a služby, které tam mají běžet, byly poskytovány jenom oprávněným uživatelům. Pokud to zabezpečit nedokážete, můžete použít firewall na ADSL modemu (určitě nějaký bude mít) a na něm zakázat jakoukoli komunikaci navazovanou z venčí dovnitř, případně povolit nějaké výjimky (např. SSH, pokud se chcete připojit z venku k některému počítači uvnitř).
    6.2.2010 16:37 Ash | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Domácí síť - jak zajistit bezpečnonst
    Router nepracuje přímo s protokoly, router jen přeposílá pakety, které mu chodí ze světa na nějaký port na zvolený počítač a port ve vnitřní síti. Takže pokud chcete SSH, které není mezi předvolenými "pro začátečníky", napište do okýnek na screenshotu název služby SSH, ip adresu vnitřního počítače kde vám ssh poběží, public port 22, private port 22 a bude to chodit.

    Pokud rezervujete určitou IP vnitřní adresu pro určitý počítač (identifikovaný jeho MAC adresou), je to stejně bezpečné jako kdybyste to nenastavil, navíc vám to ovšem umožní na tu (téměř statickou) adresu forwardovat ty služby jako SSH apod.

    Protokolu? Myslíte to "traffic type" na screenshotu, kde se nejspíš zadává TCP či UDP? Tak to záleží na druhu služby a musíte to vědět pro konkrétní službu, pokud není přednastavená. Pokud váháte, dejte Any.
    6.2.2010 19:10 True54
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Domácí síť - jak zajistit bezpečnonst
    Dokonce si můžete nastavit forwardování nějakého nestandardního portu. Různí script kiddies a roboti občas zkoušejí přihlášení na známé služby jako je ssh a jejich defaultní porty. Pokud bude na routeru nastaveno forwardování portu (třeba) 15874 z WAN na port 22 počítače s danou IP, pak na počítači sice poběží ssh na standardním portu 22 a z vnitřní sítě bude na tomto portu ssh dostupné, ale z internetu se na ssh půjde přihlásit přes port 15874, na kterém nikdo ssh hledat nebude.
    6.2.2010 17:03 Jcas | skóre: 19 | blog: linux v rukou ...
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Domácí síť - jak zajistit bezpečnonst
    Bezva. Děkuji mockrát za informace a jdu na to. Snad nenarazím na nějak problém.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.