OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdravim, pouzivam internet pres EDGE a snazil jsem se aby notoricky pouzivane stranky byly nekde nacachovane a zbytecne se porad netahaly z netu.
Prohlizec mam nastaveny na proxy a vim jiste ze to pres tu proxy bezi, ale nekde bude chybicka v nastaveni a ja nedokazu odhalit kde. V cem je vlastne problem
Pri vypnutem prohlizeci stale na pozadi osciluji nejaka odchozi (nikoliv prichozi) data, coz mi nejde do hlavy proc, mam docela blby FUP na 1500 MB-mesic a s takovouhle to vyplacam za dva tydny. Pri zadani wwwoffle -status vybehne
WWWOFFLE Server Status ---------------------- Version : 2.9d State : online Fetch : active (wwwoffle -fetch) Purge : inactive Last-Online : Mon, 15 Feb 2010 08:06:59 CET Last-Offline : unknown Total-Servers: 4 Fetch-Servers: 4 Server-PIDs : 20870 20871 20872 20869 Fetch-PIDs : 20870 20871 20872 20869
vypisuje ze neustale fetchuje, ale ja bych rad aby wwwoffle fetchoval tak nejak inteligentne, a nebo az po tom kdyz mu to vyslovene prikazu nebo jen specificke stranky a treba jednou za 12 hodin.
Taky me napadlo jestli na me neni pripojeny nekdo z venku, ale vubec nevim kde to eventuelne zablokovat nebo nastavit. Budu moc vdecny za jakoukoliv radu ktere budu rozumet, v anglictine nejsem moc kovany.
Tiskni
Sdílej: