V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Řešení dotazu:
security = userUživatele nepotřebuješ na 3 místech. Máš uživatele v systému a uživatele samby. Do samby je doplníš příkazem
# smbpasswd -a <username>
security = ads
, ale ako budem definovat uzivatela a jeho prava na dany adresar?
Dakujem.
[global] security = user map to guest = bad user [public] # sdilena slozka pristupna bez hesla path = /cesta/ke/slozce browsable = yes public = yes #pokud ma byt povolen i zapis do ni writeable = yes write list = *pripadne pak jeste doporucuji nastavit volby(popis v man strankach):
create mode = directory mode = force user = force group =
# Samba config file created using SWAT # from 10.0.0.245 (10.0.0.245) [global] ldap ssl = no idmap gid = 10000-20000 admin users = grave show add printer wizard = No dns proxy = No oplocks = No cups options = raw map archive = No write cache size = 131072 delete readonly = Yes idmap uid = 10000-20000 dos charset = 852 hide files = /.*/mail/lost+found remote announce = 10.0.0.245 local master = No workgroup = SKUPINA security = user max log size = 50 disable spoolss = Yes load printers = No socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=16384 SO_SNDBUF=16384 force directory mode = 0777 guest ok = Yes map to guest = bad user username map = /etc/samba/user.map null passwords = Yes domain master = No server string = DISK kernel oplocks = No default service = data force create mode = 0666 preferred master = No unix charset = utf8 [homes] comment = Home Directories read only = No browseable = No [data] comment = DATA path = /home/samba/data read only = No writeable = yes write list = * browsable = yes public = yes [linux-doc] comment = Home Directories read only = No browseable = No available = No [grave] valid users = grave path = /Grave write list = * writable = yes writeable = yes force create mode = 0777 comment = Grave [TEST] valid users = grave,uzivatel1,uzivatel2 path = /TEST write list = * writable = yes writeable = yes force create mode = 0777 comment = TEST
writable
a writeable
jsou synonyma, takže stačí použít jen jeden, navíc výhozí hodnotou je Yes
, takže je ve tvém případě nemusíš používat vůbec.
Parametr write list
má smysl jen u sdílení, které je nastaveno jen pro čtení, takže jeho použití u [grave]
také nemá smysl.
Jen mne tedy zaráží to s tím admin userem - když ten řádek zrušíš, tak jim to funguje? A co se stane, když zrušíš řádek map to guest
?
admin user - gravetak situace ze se vsichni prihlasi kam muzou, ale nikdo nikam nic nezapise. Radek sem vratil. po smazani radku
map to guest = bad userchce pripojeni jmeno a heslo hned, nenabidne mi bez loginu zadnou strukturu slozek. Radek sem zase vratil, protoze tak je to co potrebuju "temer" hotove. ted k hlavnimu problemu, tvoje za druhe kde to zkontroluju? A jak? Ja se v tim vazne vubec nevyznam, Pokud na me nemas trpelivost, napis mi to, pochopim to. :) Ale i tak moc diky, sem uplne jinde nez pred dvouma dnama, nez sem se dostal na tohle forum.
ted k hlavnimu problemu, tvoje za druhe kde to zkontroluju?Jednoduše tak, že se jejich jménem a heslem přihlásíš přímo na dané stanici. Pokud nemají povolen shell, tak ho dočasně povol a přihlas se. Zeptám se ještě jinak: máš vůbec pro ty uživatele vytvořeny účty na té linuxové stanici? Já si totiž myslím, že je buď nemáš, nebo máš něco v tomto ohledu špatně. Pokud je nemáš, vytvoř si je
# useradd -s /sbin/nologin -g users pepa # passwd pepaa pak jim nastav právo zápisu do toho adresáře, kam mají mít možnost zapisovat. Mělo by to fungovat. A ten řádek s mapováním by neměl být potřeba.
smbpasswd -a pepaa sdílenému adresáři nastavíš práva například 775,
chmod 775 /sdileny/adresarbude ho vlastnit skupina
users
chown :users /sdileny/adresara neomezíš zápis v smb.conf, měl by tam člověk, který se pomocí loginu "pepa" přihlásí, mít právo zápisu.
useradd -s /sbin/nologin -g users pepa passwd pepa smbpasswd -a pepa password pepa re-typepass pepa chmod 775 /sdil chown :users /sdiltohle jsou prikazy, co jsem zadal v konzoli ted kdyz na win kouknu na stanici, adresar sdil, (viz IMAG0245.jpg) sdileny neni :'( ja sem z toho trochu uz zoufalej)
smb.conf
?
Tiskni
Sdílej: