V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Byla vydána nová verze 5.2.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
XLibre Xserver je fork X.Org Serveru. Enrico Weigelt včera oznámil vydání verze 25.0 se slovy "tento fork je nezbytným, protože je výslovným přáním většiny současné skupiny X.Org (IBM / Red Hat) opustit projekt, nechat ho navždy shnít a blokovat jakékoli podstatné příspěvky, natož nové funkce".
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Experti na kybernetickou bezpečnost potvrdili (en) největší dosud zaznamenaný únik dat. Hackeři při něm odkryli skoro 16 miliard přihlašovacích údajů z celého světa včetně účtů společností Google, Apple, Facebook, dalších sociálních sítí nebo některých serverů státní správy.
Zdravím,
nedávno jsem si koupil na Aukru jetou UPS APC Back-UPS CS 350. Původní baterky v tom vydrželi málo, tak jsem je vyměnil za nějaké lepší, které jsem tu našel. Ovšem, dostal jsem k tomu také orig. program, který je na W98 a W2k, což mi na Vistách nejede a nový chtějí registraci a kdo ví co ještě. Tak jsem se rozhodnul, že to zkusím na linuxu, jak to pojede.
1. Zkouška na Ubuntu 9.10 KK, nainstalovaný apcupsd, nakonfigurovaný ve výchozím stavu - pouze nastavení připojení přes USB.
Počítač jsem na UPSce připojený neměl, pouze zapnutá naprázdno, po odpojení napájení systém zahlásil 95% stav baterie a 43 minut do vybití - to by odpovídalo, nic na ní nejelo, tak by mohla vydržet 43 minut. V pohodě to jelo cca 8 minut, tak jsem toho nechal.
2. Potřebuji to rozchodit na Debianu Lennym, poslední verze, nainstalovaný apcupsd, opět nakonfigurovaný ve výchozím stavu - pouze jsem nastavil připojení přes USB.
apcaccess mi hází nesmyly - 19% nabitá baterie, 4 minuty do vybití (opět bez zapojeného PC, UPS jela naprázdno!). Člověk se ještě nerozkoukal a do 50 vteřin mi to bezpečně vypnulo systém. Nechápu to, na Ubuntu mi to jelo v pohodě, na Debianu mi to se stejným nastavení ukončí systém do 50s, déle než minutu to nemohlo na baterky jet.
Tady mám výpis z apcaccess na Debianu:
APC : 001,027,0702 DATE : Mon Mar 08 22:27:56 CET 2010 HOSTNAME : home.server.cz RELEASE : 3.14.4 VERSION : 3.14.4 (18 May 2008) debian UPSNAME : home.server.cz CABLE : USB Cable MODEL : Back-UPS 350 UPSMODE : Stand Alone STARTTIME: Mon Mar 08 22:27:19 CET 2010 STATUS : ONBATT BCHARGE : 019.0 Percent TIMELEFT : 4.0 Minutes MBATTCHG : 5 Percent MINTIMEL : 3 Minutes MAXTIME : 0 Seconds NUMXFERS : 1 XONBATT : Mon Mar 08 22:27:25 CET 2010 TONBATT : 33 seconds CUMONBATT: 33 seconds XOFFBATT : N/A STATFLAG : 0x07060010 Status Flag MANDATE : 2001-11-23 SERIALNO : BB0147332258 BATTDATE : 2001-11-23 FIRMWARE : 5.2.I USB FW: c1 APCMODEL : Back-UPS 350 END APC : Mon Mar 08 22:27:58 CET 2010
No a potom se mi objevilo pouze:
Broadcast Message from root@home.server.cz (somewhere) at 22:27 ... Power failure on UPS home.server.cz. Running on batteries. Broadcast Message from root@home.server.cz (somewhere) at 22:28 ... Remaining battery runtime below limit on UPS home.server.cz. Doing shutdown. Broadcast Message from root@home.server.cz (somewhere) at 22:28 ... UPS home.server.cz initiated Shutdown Sequence Broadcast message from root@home.server.cz (Mon Mar 8 22:28:34 2010): apcupsd UPS home.server.cz initiated shutdown The system is going down for system halt NOW!
V čem mám přesně hledat problém? Logy jsem študoval, ale nic jsem tam nenašel, zítra se na to mrknu podrobněji, jestli jsem něco nepřehlédl, ale stejně mi to nejde do hlavy, v čem je v této souvislosti rozdíl mezi Ubuntu a Debianem?
USB kabel mám originální. A společně to komunikuje.
Baterie nezdechla, na Ubuntu to jelo cca 8 minut na baterii na prázdno, pouze s připojeným kabelem, abych ověřil funkčnost ovládání pod linuxem. Pak jsem měl cca 3 hodiny přestávku (musel jsem dělat jiné věci a nechal jsem zároveň u UPS trochu dobít). Při připojení k Debianu to bylo stejné, počítač na UPSce nebyl zapojen, byl mimo ni, pouze propojeni skrz USB, abych to mohl nastavit. Do 50s to hodilo na Debianu shutdown. Baterie se nemohla vybít.
Ano, přesně toto jsem nastavil i já. UPSCABLE, UPSTYPE a potom jsem nechal položku DEVICE (nebo tak nějak) prázdnou. Bylo tam napsáno, že má být při připojení na USB hodnota prázdná. A nejede to.
Tak jsem mírně pokročil. Logy jsem prošel a nic chybového, podezřelého jsem nenašel. Už se mi ale podařila jedna část zprovoznit, dá-li se to tak nazvat.
1. Pokud UPS nahodím jako studený start bez napájení, tedy start z baterie, nechám běžet naprázdno a poté zapnu počítač mimo UPS, tak mi to ukáže už správné hodnoty.
2. Pokud ovšem zapnu UPS s napájením ze sítě, tak mi to ukazuje špatné údaje stále stejné viz. výše.
3. Pokud připojím počítač do UPS a nahodím bez napájení, tak se mi to rozjede a pokud mám připojený USB kabel, tak mi to hodí Overload do 20s, pokud ale USB kabel připojený nemám, tak UPS jede úplně normálně.
Nechápu to. Díky za všechny odpovědi, na Ubuntu to jede bez problémů a na Debianu si ani neškrtnu.
Tak jsem zkusil apctest - funguje mi pouze volba 1 a 6, u zbytku mi píše "I don't know how to control ... atd."
Apcupsd.conf je ve výchozím stavu stejné. Mám tedy baterii připojenou k PC úplně vybít a potom nabít samostatně třeba jeden den a pak to vyzkoušet?
Tiskni
Sdílej: