E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Řešení dotazu:
Místo aptitude
můžeš použít v Suse
Zypper.
Příkazy cd
a tar
řešit nemusíš, nejsou závislé na použité distribuci.
linux headers
+ tvoje verze nebo něco v tom smyslu.
Ok. Ako pozeram dostat to do OpneSuse, ziadna sranda. Preto, ze mam aktualny kernel 2.6.27.45 a k tomu headers ani nie su a zo source je to tiez na ....A cemu to vadi? Verze kernelu a kernel-headers vubec nemusi byt stejna.
--from
zypperu. Neznam apt, ale hadal bych ze co chces je
zypper in kernel-source kernel-syms
Pokud se nepletu (uz dlouho sem zadnej modul rucne neinstaloval), tak ti to nainstaluje a rozbali zdrojaky od kernelu a i rozkompilovany jadro.
První řešení:
# wget http://download.opensuse.org/update/11.1/rpm/i586/kernel-source-2.6.27.45-0.1.1.i586.rpm # rpm -i kernel-source-2.6.27.45-0.1.1.i586.rpm
Druhé řešení (How to download correct kernel source?):
zypper in kernel-source=2.6.27.45-0.1.1
Po instalaci balíčku kernel-source
máš k dispozici:
$ ls -l /usr/src/ linux-2.6.27.45-0.1 linux-2.6.27.45-0.1-obj linux-obj
Pokud by jsi někdy potřeboval pouze rozbalit RPM balíček:
$ rpm2cpio kernel-source-2.6.27.45-0.1.1.i586.rpm |lzma -d |cpio -idmv
Sakra toto je Debianovska diskriminacia.
Ne, to jen ukazuje, že má Debian/Ubuntu jednu z největších komunit, proč asi.
"make" errorov plna pr...
Tak přilož chybový výstup.
BTW: Zkus postupovat více systematicky, najdeš návod, ale příkazy použiješ teprve, když pochopíš co dělají. Přijde mi, že je jen chaoticky sypeš do terminálu a když se náhodou vykonají bez chybového hlášení, tak pokračuješ dál. Čímž se dříve či později přivedeš do nesnází. Raději se zeptej, když si nejsi jistý jak něco funguje, případně nastiň svou představu a my ji případně doplníme. Pokud pochopíš principy, tak Ti bude jedno pro jakou distribuci je návod určen.
Tiskni
Sdílej: