Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Dobry den, polozil jsem otazku do databazove poradny
jelikoz se jedna o program Firebird. Nyni mam ale pocit, ze spise se hodi sem, protoze se jedna o upgrade programu, jako takoveho. Zrptam se tedy, jak postupovat pri aktualizaci Firebird v. 2.0 na 2.1, ktera je na serveru CentOS v adresari/opt
(tzn. ze nebyla zrejme instalovana z repozitaru). Moc diky, mam to v praci za ukol do patku.
Pokud to bylo instalováno z RPM, stáhnout RPM, pokud ne, stáhnout .tar.gz, zazálohovat security2.fdb
(pomocí gbak
), firebird.conf
a aliases.conf
, nainstalovat novou verzi, překopírovat původní firebird.conf
a aliases.conf
(nebo podle nich upravit nově nainstalované), obnovit security2.fdb
Nejdřív se ale podívejte do Release Notes, mám pocit, že zrovna mezi 2.0 a 2.1 je potřeba s uživatelskou databází provést ještě něco víc než prostý backup a restore (je tam na to IIRC připravený skript). Je-li těch uživatelů málo a znáte-li jejich hesla, může být jednodušší je prostě zavést znovu.
Také zvažte, jestli raději nepočkat na 2.5.
netstat -lpn | grep 3050'
. Jestli tam poslouchá fbserver
, používáte SuperServer, jestli inetd
nebo xinetd
, tak je to Classic.
# Zastavte proces serveru Firebird. Příkaz bude vypadat takto (s ohledem na zvyklosti ve Vaší distribuci): /etc/init.d/firebird stop # Odinstalujete server Firebird 1.5: * Na systému založeném nad RPM balíčky: rpm -e FirebirdSS # Instalace serveru Firebird 2.1 * Na systému založeném nad RPM balíčky: rpm -ivh FirebirdSS-2.1.(číslo_verze).rpmDal ale nevim, co mam jeste udelat s puvodni databazi. Myslite, ze bude stacit ucinit jen tyto kroky?
Tiskni
Sdílej: