OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Snazim se elegantne vyresit problem spamu, ktery chodi jakoby z moji adresy/domeny.Toto nevyriesis. Mail tvariaci sa ze je poslany z Tvojej adresy moze vygenerovat uplne ktokolvek, bez toho aby sa co i len dotkol Tvojej sietovej infrastruktury.
smtpd_sender_restrictions = permit_mynetworks, check_sender_access hash:/etc/postfix/not_our_domain_as_sender, reject_non_fqdn_sender, reject_unknown_sender_domain, check_policy_service unix:postgrey/socket, permit
samozrejme si to upravde podle potreby
V souboru /etc/postfix/not_our_domain_as_sender pak bude:
domain1.tld REJECT
domain2.tld REJECT
domain3.tld REJECT
domain4.tld OK
domain5.tld OK
domain6.tld OK
kde s REJECT jsou uvedene zakazane domeny v adrese odesilatele (tzn. i vase),
zatimco pripadne (neni nutne) s OK jsou uvedene domeny odesilatele,
u kterych chcete obejit nasledujici kontroly ma radce "smtpd_sender_restrictions = ..."
Po kazde zmene souboru /etc/postfix/not_our_domain_as_sender je treba dat
postmap hash:/etc/postfix/not_our_domain_as_sender
A proc si vasi uzivatele budou myslet, ze jste nic neudelal? Protoze sender je udaj z obalky zpravy, zatimco v tele bude stale prichazet From: (a to je to, co uzivatele vidi) s vasimi adresami (pokud spamer da do obalky jako sendera vnejsi adresu - coz bezne delavaji)
Pro kontrolu pole From: je treba pouzit header_checks.
Nasledujici plati pokud jste doted mel prazdne header_checks. V opacnem pripade si to budete muset prizpusobit. V main.cf je treba mit:
header_checks = regexp:/etc/postfix/bogus_from, regexp:/etc/postfix/header_checks
nested_header_checks =
a v /etc/postfix/bogus_from
if /^From:/
/(@domain4.tld|@domain5.tld|@domain6.tld)/ REJECT Bogus From
endif
Tiskni
Sdílej: