Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
env LANG=C top -n 1 | grep Cpu | awk '{print$2}'
tak dostanu výsledek například "14.4%us," hezké, ale MRTG se to už nelíbí a proto potřebuju nějak vytáhnout pouze tu část před znakem "%". Pokud vím ,mělo by to jít přes parametry awk, ale z manpages nejsem vůbec chytrý.
Druhá věc:
Pokud se přihlásí user přes SSH, jsou jeho příkazy hezky v bashhistory, takže vím kdo co dělal, pokud ale některý použije sudo -i, nebo sudo su, tak se sice příkazy logují do BH roota, ale už nepoznám kdo co dělal. Nešlo by to nějak logovat nezávisle na bashhistory a na sudu ? něco jako:
@12:54 - 12.03.2010 user anton did: ping seznam.cz @12:55 - 12.03.2010 user anton did: sudo -i @12:55 - 12.03.2010 user anton(root) did: ping -f seznam.czNeptejte se prosím, proč má na jedné mašině roota víc lidí, nesouvisí to s tématem. Vím že když bude uživatel root, může udělat cokoliv, včetně mazání tohoto logu, z toho však strach nemám, jde spíš o to aby se udržel přehled, popřípadě, když se neco zmrví, tak ať se ví na koho řvát.
Řešení dotazu:
env LANG=C top -n 1 | awk '/^Cpu/ { sub(/us\,/,"",$2) ; print $2 }' 22.0%substr je pro pocitani delky retezce :(
env LANG=C top -n 1 | grep Cpu | awk '{print$2}' | sed 's/%.*//'
$ mpstat | grep all | awk '{print $4}'
LANG=C idle=$(top -n 2 | grep "Cpu(s)" | tail -n 1 | awk {' print $8 '} | cut -f 1 -d .); usage=$(( 100 - $idle )); echo $idle $usage
0 100
Nevim, me to funguje...
Tiskni Sdílej: