Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
http://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners'_Guide_(Česky)#Instalace_a_konfigurace_Hardware http://wiki.archlinux.org/index.php/ALSA_(Česky) http://wiki.archlinux.org/index.php/ALSA#Set_the_default_sound_carda další zdroje I když zvuk jde, tak mám takový pocit že to není to pravé ořechové. V /etc/modprobe.d/modprobe.conf mám
options snd_hda_intel index=0v /etc/modprobe.d/sound.conf
alias snd-card-0 snd-hda-intel alias sound-slot-0 snd-hda-intelKdyž jsem se díval na alsa-base.conf v Kubuntu a Debianu tak v sound.conf toho moc nemám. Asi před půl rokem jsem dostal originálku Vist Ultimate, tak jsem to zkusil (darovanému koni na zuby nehleď). Při hledání ovladačů na stránkách Realtek jsem uviděl i ovladač na Linux. Ve Vistách poté pár kliknutí a 5+1 dunělo ve sluchátkách. Ach jo ?????!!!!!! Po rozbalení ovladače realtek-linux-audiopack-5.14 a přečtení Readme.txt, jsem neprovedl instalaci, ale je tam nastavení do modprobe.conf. Moduly tam uvedené mám taky, tak jsem to zkusil
# ALSA portion alias char-major-116 snd #alias snd-card-0 snd-xxxx alias snd-card-0 snd-hda-intel # OSS/Free portion alias char-major-14 soundcore alias sound-slot-0 snd-card-0 # card #1 alias sound-service-0-0 snd-mixer-oss alias sound-service-0-1 snd-seq-oss alias sound-service-0-3 snd-pcm-oss alias sound-service-0-8 snd-seq-oss alias sound-service-0-12 snd-pcm-ossVcelku nic podstatného co by pro mě jako uživatele bylo viditelné. I když asi nemám Alsu a další nastavení jak má být, tak jsem zkusil PulseAudio.
http://wiki.archlinux.org/index.php/PulseAudio http://www.pulseaudio.org/wiki/PerfectSetupProstorový zvuk jsem rozběhal, Volume Meter to tvrdil, šest kolonek se pohybovalo. Nejlépe to šlo s Phonon Xine backend, s Phonon Gstreamer backend se tomu moc nechtělo. Ale i tak při pokusu o posunutí "šoupátka" ve Volume Control začal zvuk chramostit a byl zkreslený. Nepomohlo pulseaudio --kill, pulseaudio --start, až restart. V Kde chybí něco jednoduchého na záznam zvuku, kdysi tam bylo krec, krecord a nejde jen o Pulse. Skype ignoroval .asoundrc, dal jsem poslední verzi, prý má pracovat s Pulse serverem, taky nic. Takže vcelku, co jsem zkoušel tak na nic, dost nestabilní. Zvuk v linuxu zůstane pro mě záhadou do té doby než se instalace stane aspoň tak jednoduchá, jak je psáno výše. Možná se někdo vyjádří, poradí a nebo se tento příspěvek ztratí v hlubinách jako nevyřený a ještě se pobavíte co že to je za lamu. Diky za přečtení.
Tiskni Sdílej: