Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
http://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners'_Guide_(Česky)#Instalace_a_konfigurace_Hardware http://wiki.archlinux.org/index.php/ALSA_(Česky) http://wiki.archlinux.org/index.php/ALSA#Set_the_default_sound_carda další zdroje I když zvuk jde, tak mám takový pocit že to není to pravé ořechové. V /etc/modprobe.d/modprobe.conf mám
options snd_hda_intel index=0v /etc/modprobe.d/sound.conf
alias snd-card-0 snd-hda-intel alias sound-slot-0 snd-hda-intelKdyž jsem se díval na alsa-base.conf v Kubuntu a Debianu tak v sound.conf toho moc nemám. Asi před půl rokem jsem dostal originálku Vist Ultimate, tak jsem to zkusil (darovanému koni na zuby nehleď). Při hledání ovladačů na stránkách Realtek jsem uviděl i ovladač na Linux. Ve Vistách poté pár kliknutí a 5+1 dunělo ve sluchátkách. Ach jo ?????!!!!!! Po rozbalení ovladače realtek-linux-audiopack-5.14 a přečtení Readme.txt, jsem neprovedl instalaci, ale je tam nastavení do modprobe.conf. Moduly tam uvedené mám taky, tak jsem to zkusil
# ALSA portion alias char-major-116 snd #alias snd-card-0 snd-xxxx alias snd-card-0 snd-hda-intel # OSS/Free portion alias char-major-14 soundcore alias sound-slot-0 snd-card-0 # card #1 alias sound-service-0-0 snd-mixer-oss alias sound-service-0-1 snd-seq-oss alias sound-service-0-3 snd-pcm-oss alias sound-service-0-8 snd-seq-oss alias sound-service-0-12 snd-pcm-ossVcelku nic podstatného co by pro mě jako uživatele bylo viditelné. I když asi nemám Alsu a další nastavení jak má být, tak jsem zkusil PulseAudio.
http://wiki.archlinux.org/index.php/PulseAudio http://www.pulseaudio.org/wiki/PerfectSetupProstorový zvuk jsem rozběhal, Volume Meter to tvrdil, šest kolonek se pohybovalo. Nejlépe to šlo s Phonon Xine backend, s Phonon Gstreamer backend se tomu moc nechtělo. Ale i tak při pokusu o posunutí "šoupátka" ve Volume Control začal zvuk chramostit a byl zkreslený. Nepomohlo pulseaudio --kill, pulseaudio --start, až restart. V Kde chybí něco jednoduchého na záznam zvuku, kdysi tam bylo krec, krecord a nejde jen o Pulse. Skype ignoroval .asoundrc, dal jsem poslední verzi, prý má pracovat s Pulse serverem, taky nic. Takže vcelku, co jsem zkoušel tak na nic, dost nestabilní. Zvuk v linuxu zůstane pro mě záhadou do té doby než se instalace stane aspoň tak jednoduchá, jak je psáno výše. Možná se někdo vyjádří, poradí a nebo se tento příspěvek ztratí v hlubinách jako nevyřený a ještě se pobavíte co že to je za lamu. Diky za přečtení.
Tiskni
Sdílej: