Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
br0
).
Uživatelské virtuály (qemu:///session
) běží sice pod neprivilegovaným uživatelem, ale nefugnuje mi v nich tapnutí na br0
*
Systémové virtuály (qemu:///system
) se k síti připojí a z tohoto hlediska fungují přesně jak potřebuji**. Ale proces kvm pak běží pod rootem, což se mi nelíbí. Uživatele i skupinu lze nastavit v /etc/libvirt/qemu.conf
. To jsem udělal, ale dostanu chybu:
virsh # start koala chyba: Nepodařilo se spustit doménu koala chyba: internal error unable to start guest: libvir: QEMU error : cannot change to '1003' group: Operation not permittedNa stránkách libvirtu jsem se dočetl, že:
The directories /var/run/libvirt/qemu/, /var/lib/libvirt/qemu/ and /var/cache/libvirt/qemu/ must all have their ownership set to match the user / group ID that QEMU guests will be run as.Tak jsem všem těm adresářům (rekurzivně) nastavil příslušného vlastníka a skupinu, ale nepomohlo to – pořád stejná chyba. Napadá vás, co je ještě potřeba udělat? Ve
/var/log/messages
se při pokusu o start objeví:
type=1505 audit(1269731294.962:131): operation="profile_load" pid=15278 name=libvirt-c3abdaf5-c5dc-9e5a-14ff-c734bcce1484 device vnet0 entered promiscuous mode br0: port 2(vnet0) entering learning state type=1503 audit(1269731294.972:132): operation="capable" pid=15280 parent=15046 profile="libvirt-c3abdaf5-c5dc-9e5a-14ff-c734bcce1484" name="setgid" br0: port 2(vnet0) entering disabled state device vnet0 left promiscuous mode br0: port 2(vnet0) entering disabled state type=1505 audit(1269731295.204:133): operation="profile_remove" pid=15282 name=libvirt-c3abdaf5-c5dc-9e5a-14ff-c734bcce1484 namespace=defaultRadši bych používal ty uživatelské virtuály (
qemu:///session
), ale pokud v nich nefunguje síť (br0
), tak se smířím i s těmi systémovými (qemu:///system
), ale potřeboval bych změnit toho uživatele a skupinu, pod kterými to běží.
*) Failed to add tap interface 'vnet%d' to bridge 'br0' : Permission denied
(někde jsem se dočetl, že v libvirt tohle nefunguje a nepomohla ani úprava práv /dev/net/tun
, takže už jsem to dál nezkoušel)
**) akorát jsem musel shodit firewall (budu si muset upravit pravidla).
Řešení dotazu:
/etc/apparmor.d/usr.sbin.libvirtd
kromě jiného je:
capability setgid capability setuidTo by mělo stačit ne?
usr.sbin.libvirtd
. Pak sem musel poštelovat ještě trochu práva (setfacl
…), ale už KVM funguje, jak má.
musel poštelovat ještě trochu práva (setfacl
…)
Muzu se zeptat kde vsude? Diky
setfacl -m u:qemu:rw /dev/kvm setfacl -m g:qemu:rw /dev/kvmDo té doby se nepoužívalo HW urychlení virtualizace, takže to bylo neskutečně pomalé a v
kvm_stat
nebyla vidět žádná činnost.
Tiskni
Sdílej: