Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
[ 1 = 1 ]
" sice vypadá jako nějaká konstrukce jazyka shellu, ale to je jen zdání. Ve skutečnosti je "[
" jen alias pro příkaz test
. V případě bashe jsou oba implementovány jako builtin, pro jiné shelly jde o normální příkazy, které podle okolností najdete v /bin
nebo /usr/bin
. Aby ten příkaz dělal co má, potřebuje dostat správným způsobem oddělené parametry "1
", "=
", "1
" (a v případě "[
" ještě závěrečný "]
", který ignoruje). Proto v "podmínce" nelze beztrestně vynechávat mezery.
#!/bin/bash
a takto to dělat ve všech skriptech, které nechcete mít multi-interpretové
P.S. to cd
tam máte zbytečně, stačí to napsat jako /cesta/k/binárce/binárka
sh je historický shell, který se dnes nepoužívá a místo něj se používají programy (bash, dash), které umí staré sh emulovat.Nie cely svet je Linux, pozor.
A tudíž řešení: změnit úvodní řádek na #!/bin/bash
Tym sa spolahlivo odrovna prenostitelnost napr. na BSD. Ked uz, tak
#! /usr/bin/env bash
P.S. toCo moze a nemusi byt pravda. Zatial cocd
tam máte zbytečně, stačí to napsat jako/cesta/k/binárce/binárka
/cesta/k/binarke/binarkaponecha nezmeneny pracovny adresar, tak
cd /cesta/k/binarke ./binarkapracovny adresar zmeni.
#! /usr/bin/env bashje příspěvek do soutěže o nejzbytečnější spuštění dalšího procesu. O portabilitu se postará instalátor přepsáním shbangů při instalaci, je-li to nutné.
cd
týče, ta je určitě validní
Formulace jsou nepřesné, ale myslím že vzhledem k úrovni tazatele myslím dostatečné...Myslim, ze ani neskuseneho pouzivatela netreba zbytocne pliest skreslenymi informaciami. Zjednodusene informacie su namieste, skreslene nie.
Mimochodem, BSD používá původní Sh?Ako interaktivny shell pouziva BSD
[t]csh
, co je v porovnani s Bourne[-Again] shellom absolutne odlisne udelatko. Zakladny system obsahuje sh
, ktory sa hojne vyuziva na skriptovanie, rovnako ako v Linuxe. Zakladny system ale neobsahuje bash
; ten je povazovany za externu aplikacu. Ak sa doinstaluje z balikov alebo portov, instaluje sa do /usr/local/bin/bash
; preto ta namietka voci pevnej ceste k bash-u v shebangu.
cd
týče, ta je určitě validní
sh
. A bez nich si s tím neporadí ani bash - přesněji řečeno bude to sice dělat to, co tazatel zamýšlel, ale jen šťastnou shodou okolností (doporučuji vyzkoušet s 1=0 a rozmyslet si, proč je i v tomto případě podmínka považována za splněnou).
Tiskni
Sdílej: