Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Čaute všetci. Potrebujem sa z môjho iPhone pripojiť na server cez PPTP a mám problém s nastavením firewallu. Samozrejme, že z lokálnej siete kde iPhone "priamo vidí" na server funguje všetko OK, takže samotný pptpd server je nakonfigurovaný správne.
Cesta spojenia vyzerá nasledovne (ako router používam Asus WL-500W s firmwarom od oleg-a a moja verejná IP je 1.2.3.4 ktorú mi ISP natuje):
iPhone | Orange <-> Internet <-> 1.2.3.4 | ISP | 10.32.174.1 <-> 10.32.174.200 | Môj router | 192.168.1.250 <-> 192.168.1.254 | Server (PPTPD)
Na nete som našiel, že treba nieled DNAT-ovať port 1723 ale aj voľajaký protokol 47. Do firewallu som kvôli tomu zadal (samozrejme okrem povolenia portu 1723) ešte tieto pravidlá:
iptables --table nat --append PREROUTING --in-interface eth1 --protocol 47 --jump DNAT --to-destination 192.168.1.254
iptables --table nat --append POSTROUTING --out-interface eth1 --protocol 47 --jump SNAT --to-source 192.168.1.254
Ale samozrejme, že to nepomohlo. Je tam potrebné ešte niečo navyše? Alebo musí niečo nastaviť môj ISP? Alebo je problém so samotným Orange ako poskytovateľom internetu pre iPhone? Alebo sa to takto vôbec nedá urobiť? Som z toho jeleň. Niečo som ešte aj čítal o NAT Traversal, ale absolútne tomu nerozumiem, že o čo ide a na čo to je.
Po prípade, z iPhone je možné sa ešte pripojiť aj pomocou IPSec ktorý je v mojom CentOS serveri implementovaný pomocou openswan, ale jeho konfiguráciu som absolútne nepochopil a ten takisto okrem portov na firewalli potrebuje ešte dajaké protokoly. (Že ten zasran nedokáže používať normálny openvpn, to by som mal svätý pokoj )
Ďakujem.
ip_conntrack_pptp ip_conntrack_proto_gre ip_nat_proto_gre ip_nat_pptpmoduly iptables a spravna pravidla. Protokol 47 je GRE a zajistuje sifrovani, tcp 1723 je ridici kanal. NN
Tiskni
Sdílej: