Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Řešení dotazu:
Podle Vašich dotazů se zřejmě ptáte na OpenSuse? Balíčky máte nainstalované, skupiny přidělené?
Sám bych hledal odpověď v gentoo handbooku. Neřekl jste, kde jste se zasek, co vidíte.
Program emerge je něco jako yast/yum/rpm nebo co to tam máte v Suse. Ohledně skupin jsem se sek, mysql jsem instaloval/používal jen u mediawiki, kde byly práva k webu.
/etc/init.d/mysql start
.
/etc/mysql/my.cnf
na bind-address
.
Podle jednoho linku je v /usr/share/mysql/my-large.conf nějaký template. Tazatel tam musel konfigurák zplodit sám.
Každopádně byste měl vidět něco jako
# netstat -tanpu | grep mysql tcp 0 0 127.0.0.1:3306 0.0.0.0:* NASLOUCHÁ 11534/mysqldaneb na portu 3306 poslouchat démona mysqld.
Co máš přesně v konfiguraci? Když mi mysql neběží ...
$ ls -l /var/run/mysqld/ celkem 0a když mi běží ...
$ ls -l /var/run/mysqld/ celkem 4 -rw-rw---- 1 mysql mysql 6 10. dub 20.24 mysqld.pid srwxrwxrwx 1 mysql mysql 0 10. dub 20.24 mysqld.sockv konfiguráku (/etc/mysql/my.cnf) mam mj.
[mysqld] character-set-server = utf8 default-character-set = utf8 user = mysql port = 3306 socket = /var/run/mysqld/mysqld.sock pid-file = /var/run/mysqld/mysqld.pid log-error = /var/log/mysql/mysqld.err basedir = /usr datadir = /var/lib/mysql
Prosím, k věci.
Mam 2x socket v konfiguráku ...
$ grep socket /etc/mysql/my.cnf socket = /var/run/mysqld/mysqld.sock socket = /var/run/mysqld/mysqld.sock # using "localhost" in connects uses sockets by defaultjak jsi na tom Ty? Navíc: máš tam ten adresář, v kterém by ten soubor měl být? File systém je ok? Selinux apod. nezlobí, tedy že by bránil tvořit apod. soubory? A taky:
$ ls /var/log/mysql/ -l celkem 8 -rw-rw---- 1 mysql mysql 7414 10. dub 20.24 mysqld.err -rw-rw---- 1 mysql mysql 0 28. úno 17.03 mysql.err -rw-rw---- 1 mysql mysql 0 28. úno 17.03 mysql.loggeneruje se Ti nějakej log, neni tam něco zajímavýho? Jak koukam, logy přečte skupina mysql, bylo by lepší mít uživatele v té skupině, ať nemusíš na ně s rootem.
Tiskni
Sdílej: