Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
- nabootoji Live CD (SysRescue CD) rozdelim disk, vytvorim fs + swap - pripojim nove oddily do /mnt/sda, rsyncem prekopiruji ze serveru A na server B oddil / - edituji fstab, grub (jmena zarizeni) - instaluji grub: grub-install --root-directory=/mnt/sda /dev/sda rebootGrub se nastartuje,ale uplne rozsypany (jako by mel poskozene fonty) s hlasenim Error 17: Cannot mount selected partition Zkousim znovu nabootovat z CD, pripojim disk s nakopirovanym systemem, provedu chroot a zkousim nainstalovat grub (grub-install /dev/sda) vysledek: The file /boot/grub/stage1 not read correctly. Posledni pokus co mne napada je preinstalovat rpm s jadrem. Tak v chrootu instaluji znovu jadro: rpm -i kernel-...x86_64.rpm --force error: nemohu zjistit stav /proc/sys/fs/binfmt_misc: neni souborem ani adresarem (coz je pochopitelne) error opening /sys/block: neni souborem ani adresarem Po rebootu grub nastartuje pouze s prikazovym radkem "Minimal BASH-like line editing is supported..."* * Nenapada mne jak dale postupovat. Budu rad za kazdou radu.
/proc
i /sys
.
Pokud grub-install
stávkuje, můžeš zkusit použít grub
shell, je to nějak takhle:
# grub grub> root (hd0,0) grub> setup (hd0) grub> quit
root (hd0,0) install (hd0,0)/boot/cesta_ke_stage1 (hd0) (hd0,0)/boot/cesta_ke_stage2 (hd0,0)/boot/cesta_k_menu.lst
Po nabootovani RHEL znovu to same.
Marek... mount: could not find filesystem /dev/root setuproot: mounting /dev failed: No such file or directory. no fstab.sys, mounting internal default ... setuproot: error mount /proc : No such file or directory. setuproot: error mount /sys : No such file or directory. switchroot: mount failed : No such file or directory. Kernel Panic - not syncing : Attempted to kull init!Preinstalace rpm jadra (v chrootu) s opetovnym rucnim vytvorenim initrd (mkinitrd /boot/initrd-... kernel_version) nepomaha.
A mas spravne nadefinovany root coby parametr kernelu, pripadne moduly potrebne pro pristup k nemu zakompilovane do initrd? To, ze initrd rebuildujes, jeste nemusi nutne znamenat, ze tam mas vsechno zahrnute. Jinak mkinitrd s parametrem -v rekne, co vsechno zahrnuje. Porovnej s 'lsmod' pri bezicim zachrannem systemu - nechybi neco?
Fedora to ma podobne:
title Fedora (2.6.30.10-105.2.23.fc11.i686.PAE)
root (hd0,2)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.30.10-105.2.23.fc11.i686.PAE ro root=/dev/md1 nofb nodmraid
initrd /boot/initrd-2.6.30.10-105.2.23.fc11.i686.PAE.img
Zdravim,
nedavno jsem resil stejny problem. FS je pravdepodobne vytvoren s velikosti inodu 256B a verze Grubu z RHEL tomu nerozumi. Ocekava velikost inodu 128B. Overit velikost inodu muzete pomoci tune2fs:
tune2fs -l /dev/sda1 | grep -i 'inode size'
Premaznete zacatek disku pomoci dd, nabootujte z RHEL instalacky v rescue rezimu a znovu rozdelte disk a vytvorte filesystem(y). Podivejte se jeste do manualove stranky mkfs.ext3 na parametr -I.
Tiskni
Sdílej: