Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Dobry den,
pouzivane siet 192.168.1.0/24 a za chvilu v nej nebude volna ziadna IP. Zial maska siete sa neda rozsirit koli site-to-site VPN-kami. Akym najjednoduchsim sposobom by sa siet dala rozsirit tak aby jednotlive skupiny zariadeni boli v inych sietach a bez problemov "videli" na seba, napr. takto:
0. jediny DHCP server
1. tlaciarne - 192.168.2.0/24
2. pracovne stanice - 192.168.3.0/24
3. notebooky - 192.168.4.0/24
4. produckne servery - 192.168.5.0/24
5. testovacie servery - 192.168.6.0/24
6. ....
Da sa to zrealizovat bez VLAN?
Teraz sa hram s iptables a pocitacom s dvoma sietovkami, bude to fungovat takto bez ohladu na to ake budu IP adresy nasietovych interfacoch? Popripade ked bude viac IP adries na jednom sietovom adaptery?
iptables -A FORWARD -i eth0 -o eth1 -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -i eth1 -o eth0 -j ACCEPT
dakujem vopred.
Řešení dotazu:
A dva rozsahy najednou v síti používat nechcete? Tedy přidat například 192.168.128.0/17 ke všem strojům a postupně na ně přejít?
Dakujem za infomacie,
teda podla vsetkeho by stacilo routovaciu tabulku "prikazom route" akehokolvek linuxu upravit tak, aby routoval medzi sietami a povolit ip_forwarding.
ip route
, ale jinak máte pravdu.
auto eth0:0 iface eth0:0 inet static address 192.168.3.1 ...Prosim, zapis pro docasne nahozeni (na vyzkouseni)
ifconfig eth0:0 192.168.3.1/24se neucte, je pry zastaraly. :o) Pokud ma nekdo trpelivost, muze to tu napsat ponovu a spravne ... treba se to tu casem taky naucim
ne jakehokoliv, ale toho, co v te siti dela default gwAno, to je dost podstatná podmínka, nějak jsem „akehokolvek“ přehlédl… Jinak v případě těch více sítí to nebude druhá IP adresa, ale jedna IP adresa pro každou síť.
Tiskni
Sdílej: