V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Chtelo by to uvest relevantni casti toho logu. V prilozenem souboru jsou sice nepodarene pokusy, ale pri odeslani zpravy, nikoliv pri prijmu.
Take by mozna bylo dobre napsat, jakym zpusobem je antivirus integrovany s postfixem. Pouziva se tam amavis? Nebo neco jineho?
TomasDobre, takze amavis, ale i tak tech pricin, proc to nejde, muze byt strasne moc. Opravdu by mohlo pomoct, kdyby se podarilo v logu najit zaznam o prijmu nejake zpravy. To preci nemuze byt takovy problem, pustit si tail -f /var/log/maillog a poslat si na ten stroj zpravu, ne?
Ten clamd bezi? Pise sam neco do sveho logu (/var/log/clamav/clamd.log)? Socket /var/run/clamav/clamd existuje? Maji na nej potrebna prava jak clamd, tak amavis?
Tomastail -f /var/log/mailloga tady je tedy relevantní část logu
Skvele. clamd vypada v poradku, databasi nacita a alespon na prvni pohled si na nic nestezuje. V maillogu je pak hlaska "delivery temporarily suspended: connect to 127.0.0.1[127.0.0.1]: Connection refused". To by mohlo znamenat, ze se postfix nemuze spojit s amavisem (i kdyz ten obvykle bezi na jinem portu a cekal bych, ze prave ten port bude v logu uvedeny).
Bezi amavis? Napise neco do logu pri svem startu (opet tail -f maillog a provest restart amavisu)?
Tomas[root@fw ~]# /etc/init.d/amavisd restart Shutting down Mail Virus Scanner (amavisd): [FAILED] Starting Mail Virus Scanner (amavisd): Can't send SIG 0 to process [3517]: Operation not permitted at /usr/sbin/amavisd line 11365. [FAILED] [root@fw ~]#
A ten amavis tedy bezi nebo ne? Je videt ve vypisu ps? Pokud nebezi, tak bych se pokusil najit jeho pid soubor (umisteni by melo byt uvedeno v jeho konfiguracnim souboru, muze byt bud nekde ve /var/run/ nebo ve /var/amavis/) a smazal bych jej. Pak bych vyzkousel restart znovu.
Tomasps -Anebyl, tak jsem smazal amavisd.pid a udělal restart. Povedlo se, takže momentálně amavis už běží. Co dál?
Provest znovu predchozi pokus s prijmem mailu a sledovanim logu a podelit se s aktualnim vysledkem. K tomu, ze jsou problemy s behem amavisu jsme preci prisli na zaklade zaznamu z logu ve dvanactem prispevku. Po nastartovani amavisu tedy musime proverit, jestli se v tomto smeru neco zmenilo, coz ocekavame.
TomasTen telnet mail2.ignum.cz 25
tedy funguje primo z toho stroje, kde bezi postfix? Druha strana se ohlasi?
#@bypass_virus_checks_maps = (1); # uncomment to DISABLE anti-virus codev konfiguráku amavisu jsem odkomentoval a pokud chci udělat restart amavisu tak to dopadne takto:
[root@fw ~]# /etc/init.d/amavisd restart Shutting down Mail Virus Scanner (amavisd): [FAILED] Starting Mail Virus Scanner (amavisd): Can't send SIG 0 to process [3517]: Operation not permitted at /usr/sbin/amavisd line 11365. [FAILED]
Tiskni
Sdílej: