Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
Zdravím. Stavím si malý domácí server, který bude sloužit jako router, firewall, web/file/xyz server. Uživatelská data budou uložena na samostatném velkém disku, pro systém jsem zvolil 8GB USB flash disk (zatím vše na jednom oddílu), žádný swap, 4GB RAM, Arch linux 64bit, ...
Rád bych systém dostal do stavu, kdy bude celý flash disk namontován read-only a složky jako /var/tmp, /var/log, /tmp, atp. a soubory jako /etc/resolv.conf nebo /etc/mtab budou na tmpfs v RAM. Toho by nebyl až takový problém dosáhnout.
Jak ale jednoduše dosáhnout následujících dvou "věcí"?
remount-rw
pacman -Syu
remount-ro
Bohužel google nabízí jen řešení s ro root FS a rw oddíly pro logy atp. nebo složitou konverzi systému pro běh z CD, což se mi nechce dělat po každé aktualizaci.
Díky za jakékoliv rady nebo komentáře.
aufs2
. Umi pripojit adresar na disku a umi sloucit vic adresaru do jednoho. Da se nastavit, ktery sou ro
a ktery sou rw
. Takze by slo zapisovat do tmpfs
a vzdycky akorat prekopirovat data na flash. Ja pouzival squashfs-lzma
jako ro
fs a tedy sem to to pri remountu rekomprimoval, ale neni problem to proste presunout do jinyho adresare a pridat ro
branch, nebo to sloucit... Nevyhoda je ze nevim, jak je na tom aufs2
v tvy distribuci, budes pravdepodobne muset bootovat z ramdisku a bude s tim trosku scripteni...
Modul aufs2
je v Archu dostupný ve formě extra balíčku, mrknu na něj podrobněji.
Bootovat z ramdisku bych nechtěl stejně tak jako ručně/skriptem kopírovat data mezi ro a rw složkami. Byl bych rád alespoň za trochu automatizovanou synchronizaci jen změněných/přidaných/odebraných souborů.
Víš o konkrétním důvodu, proč bych musel bootovat z ramdisku?
aufs2
a chtel tak pripojovat root a pokud ho nebudes mit primo v kernelu, tak je treba natahnout modul pred pripojenim rootu... A myslim ze i obecne budes muset zapnout tmpfs a zapnout nejakou formu prekryvani (este me napada starsi unionfs
, ale mival sem s nim problemy). A to uz sou docela slozity veci na to to zadat jako parametr kernelu... Tak samozrejme to de osidit bootem s ro rootem, pak nastavenim systemu a naslednym chrootem
, pivot_rootem
a podobnejma srandickama, ale to je defakto initramdisk, jen to je na disku
Tiskni
Sdílej: