V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Zdravím. Stavím si malý domácí server, který bude sloužit jako router, firewall, web/file/xyz server. Uživatelská data budou uložena na samostatném velkém disku, pro systém jsem zvolil 8GB USB flash disk (zatím vše na jednom oddílu), žádný swap, 4GB RAM, Arch linux 64bit, ...
Rád bych systém dostal do stavu, kdy bude celý flash disk namontován read-only a složky jako /var/tmp, /var/log, /tmp, atp. a soubory jako /etc/resolv.conf nebo /etc/mtab budou na tmpfs v RAM. Toho by nebyl až takový problém dosáhnout.
Jak ale jednoduše dosáhnout následujících dvou "věcí"?
remount-rw
pacman -Syu
remount-ro
Bohužel google nabízí jen řešení s ro root FS a rw oddíly pro logy atp. nebo složitou konverzi systému pro běh z CD, což se mi nechce dělat po každé aktualizaci.
Díky za jakékoliv rady nebo komentáře.
aufs2
. Umi pripojit adresar na disku a umi sloucit vic adresaru do jednoho. Da se nastavit, ktery sou ro
a ktery sou rw
. Takze by slo zapisovat do tmpfs
a vzdycky akorat prekopirovat data na flash. Ja pouzival squashfs-lzma
jako ro
fs a tedy sem to to pri remountu rekomprimoval, ale neni problem to proste presunout do jinyho adresare a pridat ro
branch, nebo to sloucit... Nevyhoda je ze nevim, jak je na tom aufs2
v tvy distribuci, budes pravdepodobne muset bootovat z ramdisku a bude s tim trosku scripteni...
Modul aufs2
je v Archu dostupný ve formě extra balíčku, mrknu na něj podrobněji.
Bootovat z ramdisku bych nechtěl stejně tak jako ručně/skriptem kopírovat data mezi ro a rw složkami. Byl bych rád alespoň za trochu automatizovanou synchronizaci jen změněných/přidaných/odebraných souborů.
Víš o konkrétním důvodu, proč bych musel bootovat z ramdisku?
aufs2
a chtel tak pripojovat root a pokud ho nebudes mit primo v kernelu, tak je treba natahnout modul pred pripojenim rootu... A myslim ze i obecne budes muset zapnout tmpfs a zapnout nejakou formu prekryvani (este me napada starsi unionfs
, ale mival sem s nim problemy). A to uz sou docela slozity veci na to to zadat jako parametr kernelu... Tak samozrejme to de osidit bootem s ro rootem, pak nastavenim systemu a naslednym chrootem
, pivot_rootem
a podobnejma srandickama, ale to je defakto initramdisk, jen to je na disku
Tiskni
Sdílej: