abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    14.7. 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    13.7. 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (26%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 398 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: XEN, Vmware, nebo úplně jinak na HA Linux server ??

    10.5.2010 23:26 Martin B.
    XEN, Vmware, nebo úplně jinak na HA Linux server ??
    Přečteno: 475×
    Zdravím Vás, řeším takový problém v naší lokální síti, kdy jsem dostal za úkol současný server z bezpečnostních důvodů rozdělit na virtuální servery, tedy oddělit HTTP, MAIL (IMAP a SMTP), MySQL + TEST server, k tomu ještě globální SAMBA server úložiště.

    Mám k dispozici dva naprosto totožné servery, mezi které bych rád distribuoval služby a to ve smyslu "zatížení" a ve smyslu "dostupnosti", tedy v běžném provozu stav kdy běží oba a nabízí služby v režimu clusteru, kdežto při pádu jednoho z nich aby tento převzal služby kompletně.

    Rád bych využil pro virtualizaci XEN, ale tady se začínám ztrácet a tápat jak to vlastně celé pojmout, na které úrovni řešit disky a jejich synchro, nebo jestli i rámci XEN virtualizovat kupříkladu virtuální SAN úložiště, či jak to clé pojmout, nebo jestli by čirou náhodou nepomohlo řešení ve smyslu Xen Cloud Server.

    Zatím to bylo velmi jednoduché, služby byly fyzicky oddělené, tedy každý se serverů nabízel některou se služeb a případná zastupitelnost byla realizovatelná ručním zásahem.

    Je mě jasné že něco bych zvládl s heartbeat, DRBD, ale rád bych použil virtualizace a tápu kde je vložit a na které úrovni. Hardwareově jsou stroje silně předimenzované, tudíž není velký problém věnovat do 10% výkonu a paměti samotné virtualizaci, stejně tak plánuji mezi servery zprovoznit vlastní Ethernet linku, která by měla za úkol řešit jen samotné synchro dat.

    Prosím o každý námět jak to řešit, kam se vydat.

    Odpovědi

    11.5.2010 00:09 kyytaM | skóre: 35 | blog: kyytaM | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: XEN, Vmware, nebo úplně jinak na HA Linux server ??
    Ked su len 2, tak by som asi skusil XEN + DRBD + CLVM (aby sa clovek nemusel drbat s nejakym OCFS2, ci GFS2). Chcem taketo nieco aj u nas urobit, zatial som sa k tomu nedostal, takze vlastnymi skusenostami nemam ako velmi posluzit (okrem hrozostrasnych historiek o OCFS2 z xen mailing listu). Kazdopadne, ak padne rozhodnute pre XEN, je dobre pouzivat paravirtualizovane virtualky, je to na vykone clekom slusne vidiet :).
    11.5.2010 00:57 VSi | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: XEN, Vmware, nebo úplně jinak na HA Linux server ??
    Pracuji na něčem podobném. Došel jsem k tomu, že pokud chci HA řešení na 2 serverech bez samostateného HW vyhrazeného na storage (SAN), je nejschůdnější použít DRBD+Xen+heartbeat (nebo novější Pacemaker/OpenAIS). Na řešení DRBD+Xen+HA je zajímavý software ganeti - http://www.howtoforge.com/ganeti_xen_cluster_management_debian_etch, probíhá jeho aktivní vývoj, ale nikde jsem nenašel víc informací o praktickém nasazení.

    Jeden možný přístup je cluster na aplikační úrovni - pokud je vše OK, služby jako HTTP, IMAP/SMTP apod. poskytují oba servery, čímž se mezi ně také rozkládá zátěž. Pokud jeden vypadne, nic se neděje. Pak je ale obvykle potřeba sdílený filesystem, tedy něco jako GFS nebo OCFS, což mi přijde o dost složitější než dále popsaná druhá možnost. Také člověk musí udržovat a aktualizovat všechno dvakrát. Výhoda tohoto řešení je možnost rokládání zátěže a to, že při pádu jednoho stroje může být výpadek třeba jen pár vteřin.

    Pro většinu věcí mi přijde lepší použít DRBD jako replikovaný storage pro Xen virtuální servery. Pokud jeden z fyzických strojů vypadne, DRBR resource se přepne na druhý stroj a nastartují všechny Xen virtuály. Tohle samozřejmě trvá trochu déle, protože ty virtuální servery musí nabootovat a nastartovat služby, což může trvat jednotky minut. Stroj pro každou službu ale udržujete jen jeden, což je dost podstatná výhoda. Také je možné za běhu obou strojů mezi nimi virtuální servery bez zastavení přesouvat (tzv. live migration, samozřejmě pokud je na cílovém stroji dost volné RAM), takže třeba přidání RAM nebo disků se obejde bez výpadku. Nevýhoda je, že v klidu je polovina celkové RAM na obou serverech nevyužita (to platí v případě, že pro všechny virtuály je potřeba HA)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.