abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 24.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 24.7 je Thriving Tiger. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Bezpečnostní upozornění

    Binarly REsearch upozorňuje na bezpečnostní problém PKFail (YouTube) v ekosystému UEFI. Stovky modelů zařízení používají pro Secure Boot testovací Platform Key vygenerovaný American Megatrends International (AMI) a jeho privátní část byla při úniku dat prozrazena. Do milionů zařízení (seznam v pdf) po celém světě tak útočníci mohou do Secure Bootu vložit podepsaný malware. Otestovat firmware si lze na stránce pk.fail. Ukázka PoC na Linuxu na Windows na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 02:22 | Nová verze

    Mobilní operační systém /e/OS (Wikipedie) založený na Androidu / LineageOS, ale bez aplikací a služeb od Googlu, byl vydán ve verzi 2.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je rodičovská kontrola.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:22 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila vyhledávač SearchGPT propojující OpenAI modely umělé inteligence a informace z webů v reálném čase. Zatím jako prototyp pro vybrané uživatele. Zapsat se lze do pořadníku čekatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Distribuce Linux Mint 22 „Wilma“ byla vydána. Je založená na Ubuntu 24.04 LTS, ale s desktopovým prostředím Cinnamon (aktuálně verze 6.2), příp. MATE nebo Xfce, balíkem aplikací XApp, integrací balíčků Flatpak a dalšími změnami. Více v přehledu novinekpoznámkách k vydání.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    25.7. 17:44 | Zajímavý článek Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.7. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu. Vypíchnout lze podporu rozšíření v Lua.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 17:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.80.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:11 | IT novinky

    Apple oznámil, že v beta verzi spustil své Apple Maps na webu. Podporován je také webový prohlížeč Chrome. Ne však na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    25.7. 13:11 | IT novinky

    Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 65 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 710. Ze Slovenska 246.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: XEN, Vmware, nebo úplně jinak na HA Linux server ??

    10.5.2010 23:26 Martin B.
    XEN, Vmware, nebo úplně jinak na HA Linux server ??
    Přečteno: 466×
    Zdravím Vás, řeším takový problém v naší lokální síti, kdy jsem dostal za úkol současný server z bezpečnostních důvodů rozdělit na virtuální servery, tedy oddělit HTTP, MAIL (IMAP a SMTP), MySQL + TEST server, k tomu ještě globální SAMBA server úložiště.

    Mám k dispozici dva naprosto totožné servery, mezi které bych rád distribuoval služby a to ve smyslu "zatížení" a ve smyslu "dostupnosti", tedy v běžném provozu stav kdy běží oba a nabízí služby v režimu clusteru, kdežto při pádu jednoho z nich aby tento převzal služby kompletně.

    Rád bych využil pro virtualizaci XEN, ale tady se začínám ztrácet a tápat jak to vlastně celé pojmout, na které úrovni řešit disky a jejich synchro, nebo jestli i rámci XEN virtualizovat kupříkladu virtuální SAN úložiště, či jak to clé pojmout, nebo jestli by čirou náhodou nepomohlo řešení ve smyslu Xen Cloud Server.

    Zatím to bylo velmi jednoduché, služby byly fyzicky oddělené, tedy každý se serverů nabízel některou se služeb a případná zastupitelnost byla realizovatelná ručním zásahem.

    Je mě jasné že něco bych zvládl s heartbeat, DRBD, ale rád bych použil virtualizace a tápu kde je vložit a na které úrovni. Hardwareově jsou stroje silně předimenzované, tudíž není velký problém věnovat do 10% výkonu a paměti samotné virtualizaci, stejně tak plánuji mezi servery zprovoznit vlastní Ethernet linku, která by měla za úkol řešit jen samotné synchro dat.

    Prosím o každý námět jak to řešit, kam se vydat.

    Odpovědi

    11.5.2010 00:09 kyytaM | skóre: 35 | blog: kyytaM | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: XEN, Vmware, nebo úplně jinak na HA Linux server ??
    Ked su len 2, tak by som asi skusil XEN + DRBD + CLVM (aby sa clovek nemusel drbat s nejakym OCFS2, ci GFS2). Chcem taketo nieco aj u nas urobit, zatial som sa k tomu nedostal, takze vlastnymi skusenostami nemam ako velmi posluzit (okrem hrozostrasnych historiek o OCFS2 z xen mailing listu). Kazdopadne, ak padne rozhodnute pre XEN, je dobre pouzivat paravirtualizovane virtualky, je to na vykone clekom slusne vidiet :).
    11.5.2010 00:57 VSi | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: XEN, Vmware, nebo úplně jinak na HA Linux server ??
    Pracuji na něčem podobném. Došel jsem k tomu, že pokud chci HA řešení na 2 serverech bez samostateného HW vyhrazeného na storage (SAN), je nejschůdnější použít DRBD+Xen+heartbeat (nebo novější Pacemaker/OpenAIS). Na řešení DRBD+Xen+HA je zajímavý software ganeti - http://www.howtoforge.com/ganeti_xen_cluster_management_debian_etch, probíhá jeho aktivní vývoj, ale nikde jsem nenašel víc informací o praktickém nasazení.

    Jeden možný přístup je cluster na aplikační úrovni - pokud je vše OK, služby jako HTTP, IMAP/SMTP apod. poskytují oba servery, čímž se mezi ně také rozkládá zátěž. Pokud jeden vypadne, nic se neděje. Pak je ale obvykle potřeba sdílený filesystem, tedy něco jako GFS nebo OCFS, což mi přijde o dost složitější než dále popsaná druhá možnost. Také člověk musí udržovat a aktualizovat všechno dvakrát. Výhoda tohoto řešení je možnost rokládání zátěže a to, že při pádu jednoho stroje může být výpadek třeba jen pár vteřin.

    Pro většinu věcí mi přijde lepší použít DRBD jako replikovaný storage pro Xen virtuální servery. Pokud jeden z fyzických strojů vypadne, DRBR resource se přepne na druhý stroj a nastartují všechny Xen virtuály. Tohle samozřejmě trvá trochu déle, protože ty virtuální servery musí nabootovat a nastartovat služby, což může trvat jednotky minut. Stroj pro každou službu ale udržujete jen jeden, což je dost podstatná výhoda. Také je možné za běhu obou strojů mezi nimi virtuální servery bez zastavení přesouvat (tzv. live migration, samozřejmě pokud je na cílovém stroji dost volné RAM), takže třeba přidání RAM nebo disků se obejde bez výpadku. Nevýhoda je, že v klidu je polovina celkové RAM na obou serverech nevyužita (to platí v případě, že pro všechny virtuály je potřeba HA)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.