Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
starting NFS common utilities: statd,po několika minutách naskočí:
failed!a systém pokračuje v nabíhání. Příliš dané problematice nerozumím, ale má to něco společného s:
starting portmap daemon,který se spouští před výše uvedenou hláškou. To samé se děje při vypínání systému, kdy se zasekne na hlášce:
stopping portmap daemon.Poslední věc, s kterou to má co dočinění, je mé nastavení interfaces:
#auto eth0 #iface eth0 inet dhcp auto wlan0 iface wlan0 inet dhcp wireless-essid defaultPokud před vypnutím systému vypnu rozhraní wlan0:
ifconfig wlan0 down,tak se systém vypne bez problémů. Používám distribuci Debian Lenny 5.0.3 (2.6.26-2-amd64). S pozdravem Martin.
Ať se rozjedem: dokážeš vypsat stav sítě a nastavení pravidel firewallu?
Tedy při spuštěném systému vidíš např.
# /etc/init.d/nfs-common status all daemons runninga taky
# /etc/init.d/portmap status * portmap is runningplus výpis ohledně portmapu vrací něco jako ... ?
# netstat -an | grep 111 tcp 0 0 0.0.0.0:111 0.0.0.0:* LISTEN
starting portmap daemon....,pak tam naskočí:
starting NFS common utilities: statd.Jinak nic jiného ohledně portmap. Výpis pro # /etc/init.d/nfs-common status:
all daemons runninga # netstat -an | grep 111
tcp 0 0 0.0.0.0:111 0.0.0.0:* LISTEN udp 0 0 0.0.0.0:111 0.0.0.0:*Martin
/etc/network/if-up.d/mountfsale mozna je to blbost.. NN
# /etc/init.d/nfs-common start
Starting NFS common utilities: statdFATAL: Could not load /lib/modules/2.6.32-41-server/modules.dep: No such file or directory
FATAL: Could not load /lib/modules/2.6.32-41-server/modules.dep: No such file or directory
FATAL: Could not load /lib/modules/2.6.32-41-server/modules.dep: No such file or directory
idmapd.
Tiskni
Sdílej: