Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Řešení dotazu:
umask
to alespoň na linuxu nejde. Řešením jsou ACL (Access Control List). Pomocí ACL jde adresáři nastavit, jaká práva mají mít nově vytvořené soubory a adresáře.
Obvykle je potřeba nainstaloval ACL nástroje (v Debianu balík acl
) a připojit filesystem s volbou acl
. ACL je podporováno minimálně v ext3
a xfs
. Pak třeba takto:
setfacl -m d:u::rwx /nejaky/adresar setfacl -m d:g::r-x /nejaky/adresar setfacl -m d:o:--- /nejaky/adresarse nastaví výchozí práva uživateli na
rwx
, skupině na rx
, a ostatním bez oprávnění. Možnosti ACL jsou bohatší, doporučuji se na ně podívat.
setfacl -m d:u::rwx,d:g::r-x,d:o:--- /nejaky/adresar
Mě přijde přehlednější varianta s více příkazy, nevím jakou má výhodu nacpat to do jednoho (kromě toho, že se spouští jen 1 proces, takže je to rychlejsí, pokud bych to dělal 10000×). Alternativně jde z těch více příkazů udělat shell skript a ten spouštět jako jeden příkaz.
-R
příkazu setfacl
, který nastavení provede rekurzivně i na podadresářích.
force group
, ale u NFS jsem nenasel jine reseni, nez treba cron
, ktery by prikazem po urcite dobe skupinu menil. To mi neprijde ale moc systemove..
chmod
). Nové soubory/adresářy vytvořené v adresáři s SGID bitem "zdědí" jeho skupinu, uživatelova prim. skupina v takovém případě nemá vliv.
Tiskni
Sdílej: