Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Řešení dotazu:
umask
to alespoň na linuxu nejde. Řešením jsou ACL (Access Control List). Pomocí ACL jde adresáři nastavit, jaká práva mají mít nově vytvořené soubory a adresáře.
Obvykle je potřeba nainstaloval ACL nástroje (v Debianu balík acl
) a připojit filesystem s volbou acl
. ACL je podporováno minimálně v ext3
a xfs
. Pak třeba takto:
setfacl -m d:u::rwx /nejaky/adresar setfacl -m d:g::r-x /nejaky/adresar setfacl -m d:o:--- /nejaky/adresarse nastaví výchozí práva uživateli na
rwx
, skupině na rx
, a ostatním bez oprávnění. Možnosti ACL jsou bohatší, doporučuji se na ně podívat.
setfacl -m d:u::rwx,d:g::r-x,d:o:--- /nejaky/adresar
Mě přijde přehlednější varianta s více příkazy, nevím jakou má výhodu nacpat to do jednoho (kromě toho, že se spouští jen 1 proces, takže je to rychlejsí, pokud bych to dělal 10000×). Alternativně jde z těch více příkazů udělat shell skript a ten spouštět jako jeden příkaz.
-R
příkazu setfacl
, který nastavení provede rekurzivně i na podadresářích.
force group
, ale u NFS jsem nenasel jine reseni, nez treba cron
, ktery by prikazem po urcite dobe skupinu menil. To mi neprijde ale moc systemove..
chmod
). Nové soubory/adresářy vytvořené v adresáři s SGID bitem "zdědí" jeho skupinu, uživatelova prim. skupina v takovém případě nemá vliv.
Tiskni
Sdílej: