Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
public
. Uzivatel vytvori nebo zkopiruje na server soubor nebo adresar a prava se nastavi automaticky pro skupinu public
rwx rwx ---
. Konfigurace mi ale prijde nejaka krkolomna, lec funkcni. Rad bych to ale nejak vylepsil, zjednodusil. Pokud budu mit sdileni vice, bude to neprehledne a neprivetive na administraci. Prikladam me nastaveni sdileni z /etc/samba/smb.conf
:
[public] comment = Sdílená složka skupiny Public path = /home/public public = no guest ok = no writable = yes browseable = yes valid users = @public write list = @public directory mask = 0770 create mask = 0660 force group = public # pro dodrzovani prav (rwx rwx --- user.public) pri mountovani s CIFS directory security mask = 000 ;odebere prava adresare force directory security mode = 770 ;nastavi prava adresare 0770 force directory mode = 770 ;nastavi prava pro vytvareni security mask = 000 ;odebere prava souboru force security mode = 660 ;nastavi prava souboru 0660 force create mode = 660 ;nastavi prava pri vytvareniZa pomoc predem dekuji.
include
a includovat zo zvlast subora do share nastaveni tie, ktore chcete mat globalne platne pre kazdu shareu. potom staci pri globalnej zmene upravit len includovany subor a prejavi sa vam to vo vsetkych share definiciach. nic rozumnejsie ma nenapada, asi sa prednastavit default hodnoty potrebnych parametrov robit neda.
# pro dodrzovani prav (rwx rwx --- user.public) pri mountovani s CIFS directory security mask = 000 ;odebere prava adresare force directory security mode = 770 ;nastavi prava adresare 0770 force directory mode = 770 ;nastavi prava pro vytvareni security mask = 000 ;odebere prava souboru force security mode = 660 ;nastavi prava souboru 0660 force create mode = 660 ;nastavi prava pri vytvareniNeda se toto nejak zjednodusit? Pri mem laborovani byl toto jediny zpusob, jak donutit sambu, aby nastavovala prava tak, jak potrebuju pres "Gnomacky mount" i pres
cifs
force security mode
a security mask
by sa nemali mixovat, mozno staci pouzit len jeden z nich. Podobne je to aj v pripade prav nad adresarmi. Tam si myslim ze by sa to tiez dalo zredukovat o jeden parameter. popravde mi nieje uplne presne jasne, aky je medzi nimi rozdiel takze ja nic pre istotu neodporucam... teda jedno urcite, ze ak chcete nieco zredukovat, tak sa zamerat na tie "security" parametre a preklepnut si tie.
security mask = 000
a pak teprve force security mode = 660
prava se mi nejak namixovala, tzn. ze zustalo napriklad pravo na cteni ostatnim, nebo tak nejak. Proto je musim vzdy, pred pouzitim security mode, nulovat.
Tiskni
Sdílej: