Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »A nestacilo by treba zahazovat frejmy?Podle mě úplná blbost. Nedalo by se na to koukat.
Nebo zmensit velikost obrazu?To by šlo, ale po zmenšení to ten stroj musí zase do nějakého formátu zakódovat. Zkusil bych zmenšení tak na 400×300 px a kompresi do MPEG-2, mohlo by stačit tak 1.5 Mbit/s. PII 350 je ale stejně dost málo, moc šancí bych tomu nedával.
Třeba VPNka, natažená přes WiFi, už nemá dostatečnou průchodnost na to, aby se na ten stream dalo dívatTohle se mi nejak nechce zdat. Kazdy z tech muxu ma 19Mbps a to by snad 802.11g melo prenest v pohode vcetne tech RTCP zprav, VLAN bajtu a SAP paketu. To zase nemuze byt takovy overhead (10%?). Zkontroluj si, ze ti to jede RTP nad UDP, zrus vorechy, co ti ucpavaji linku s HTTP pres TCP (nebo je zarizni pres QoS, kde je das uplne na konec "kdy jeste zbyva nejake pasmo") apod. Jako jine reseni se mi jevi:
$ vlc udp://:1234
A na straně serveru:
$ wget -qO - http://server:8000/CT1 | nc -u <adresa klienta s vlc> 1234
Pak mě ještě napadá, že by se dal snížit objem dat vypuštěním VBI streamu, který obsahuje (zejména) teletext. Tenhle stream má kolem 224 kbps a většina uživatelů ho nepotřebuje. Bohužel, getstream ho neumí jednoduše vyhodit, ale mohlo by fungovat dát do definice vstupů místo pnr 0x101; sadu PIDů – pro ČT 1 např: 0x0, 0x100, 0x101, 0x111.
v idealne pripade umi jen 11Mbps?6Mbps. Zbytek je režie. Možná by přes to jeden kanál dostat mohl.
Přehrával jsem u toho přes to VPNko ze serverovýho NFS disku film, takže datovej tok tam byl.Nepises nic o tom,jaky to melo bitrate (DVD ve Xvid?)
Why does HTSP use TCP? I thought it was bad to use TCP for realtime sensitive traffic? ‘HTSP’ – (Home Tv Streaming Protocol), the protocol used for streaming TV, sending meta information updates and RPC between Tvheadend and a HTSP client uses a transmission scheduler with multiple queues on the Tvheadend side. This means that Tvheadend can measure the available bandwidth between itself and the media player and when congestion happens it’s even capable of dropping less important data (such as B-frames). HTSP has been tested over WAN links and DSL connections with no video or audio artefacts.Pokud to vyzkoušíš, poděl se o zkušenosti.
Třeba VPNka, natažená přes WiFi, už nemá dostatečnou průchodnost na to, aby se na ten stream dalo dívat.Pises, ze VPN ti nezatezuje procesor a jdou ti prehrat filmy z NFS, presto DVB-T uz nestiha. Jestli to neni pozadavkem na vyssi rychlost v DVB-T, tak pak snad uz jen samotna rezie VPN (priznavam, ze nemam vubec predstavu, kolik si VPN v realne situaci bere). Pak uz by ti asi nezbyvalo nic jineho, nez to zkusit tunelovat pres SSH a doufat, ze jeho rezie bude mensi nez ta VPN.
Tiskni
Sdílej: