Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Mapy.cz rostou a postupně přechází na Mapy.com. V plánu je vylepšení Map novými zahraničními uživateli.
Byl představen Raspberry Pi PoE+ Injector pro napájení Raspberry Pi po datovém síťovém kabelu (PoE). Cena je 25 dolarů.
Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Řešení dotazu:
man mail
nebo man sendmail
. Nejjednodušší je podle mne vyzkoušet to telnet
em, což ale vyžaduje znalost alespoň základů SMTP protokolu – to byste ale jako správce poštovního serveru měl znát stejně.
smtp_sender_restriction = reject_unverified_sender? NN
Recipient address rejected: User unknown in virtual mailbox table;
coz je v poradku.
Starost mi delaji emaily kde je napr:
Jun 8 02:08:16 alpha postfix/qmgr[5282]: ADB241FED8: from=<>, size=3418, nrcpt=1 (queue active)
Jun 8 09:08:16 alpha postfix/smtp[25034]: EF1A71FED5: to=<blabla>, relay=127.0.0.1[127.0.0.1]:10024, delay=6.3, delays=2.2/0/0/4, dsn=2.5.0, status=sent (250 2.5.0 Ok, id=09811-10, BOUNCE)
+ Jeste nerozumim jedne veci a to ze v postfix manualu je pro mysql_virtual_mailbox_maps.cf nastaveno
query = SELECT maildir FROM mailbox WHERE username='%s' AND active = 1
coz ma checknout existujici usernames v postfix databazi.
Nerozumim ale proc checkuje maildir sloupec, kde je ulozena cesta mailboxu na disku, misto username. A chyba to zrejme neni protoze ve vyhledavaci na slovo mysql_virtual_mailbox_maps.cf, je vsude maildir sloupec.
Tiskni
Sdílej: