Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
sensors
vyběhne Vám teplota a kritická teplota.
sudo aptitude install lm-sensors fancontrol
(ale předpokládám, že asi budou ve výchozí instalaci).
Some south bridges, CPUs or memory controllers contain embedded sensors. Do you want to scan for them? This is totally safe. (YES/no): Silicon Integrated Systems SIS5595... No VIA VT82C686 Integrated Sensors... No VIA VT8231 Integrated Sensors... No AMD K8 thermal sensors... No AMD Family 10h thermal sensors... No AMD Family 11h thermal sensors... No Intel Core family thermal sensor... Success! (driver `coretemp') Intel Atom thermal sensor... No Intel AMB FB-DIMM thermal sensor... No VIA C7 thermal sensor... No VIA Nano thermal sensor... NoCo dál? Jak tam ty moduly dostat. Systém mi říká, že mam nejnovější verzi jak pwmconfig tak i fancontrol
sudo sensors-detect
. Mělo by stačit odsouhlasit výchozí parametry a po pár Enterech ti nabídne automatické přidání detekovaných modulů do /etc/modules
.
Tak určitě je to /etc/modules
, ale to jses asi překlepl.
Ten soubor by jsi tam měl mít, takže bych asi zkusil nano /etc/modules
. Pokud ti to napíše, že vytváříš nový soubor, tak ho asi vytvoř no. Na nový řádek napiš coretemp
. (to je ten modul, který ti našlo sensors-detect
). Pak zkus reboot, jestli se opravdu načte.
Tiskni
Sdílej: