sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Dobry den! Planuji domu poridit HTPC, ale zaroven mame v obyvaku jeden desktop na internet a hry apod.
Napadlo me, jestli by nebylo mozne sestavit pocitac, ktery by zaroven umoznoval provoz HTPC a nezavisly provoz desktopu s tim, ze kazdy by fungoval nezavisle na tom druhem a mel sve periferie(klavesnici a mys i vystup na monitor a zvuk). Vim, ze se Linux(resp. Xka) da nakonfigurovat do podoby "multi-seat", ale ja bych potreboval, aby mely nezavisle i zvukove vystupy.
V pripade HTPC by se jednalo o vystup pres HDMI(se zvukem) a u desktopu vystup na LCD panel a zvuk klasickou cestou. Da se to vyresit s jednou grafickou kartou, aby byly oba vystupy akcelerovane a nezavisly zvuk? Je potreba druha graficka karta? Druha zvukova karta? Asi bych to postavil na Debianu a v jedne session by se automaticky poustela nejaka media center nastavba a na druhe by byl normalni desktop(jak resit automatickou volbu session?). Dalsim problemem asi bude zajistit, aby vysoke zatizeni na desktopu nezpusobilo, ze se treba bude sekat HTPC. (HTPC by melo mit celkove vyssi prioritu)
V Linuxu se trochu orientuju, ale zajimalo by me, zda si myslite, ze je takove reseni vubec realne. Jedna se totiz o to, ze HTPC stejne budu porizovat, ale kdyz by to melo slouzit pro dva pocitace, tak bych tam soupnul silnejsi procesor(nejake ctyrjadro misto planovaneho atomu s IONem).
Diky
Tiskni
Sdílej: