Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone a PinePhone Pro nebo notebooky Pinebook a Pinebook Pro publikovala na svém blogu březnový souhrn novinek (YouTube). Jednodeskový RISC-V počítač Star64 s SoC StarFive JH-7110 bude v prodeji od 4. dubna.
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 23.03. Přehled novinek v oznámení na webu a v CHANGELOGu na GitHubu.
Je tu opět apríl. Společnost Razer představila holící myš Razer Razer. Vědci z CERNu navrhují 25hodinový den. Společnost Elgato představila kolekci Elgato Home. Společnost Nothing Beer (5.1%). Další aprílové novinky například na April Fools' Day On The Web.
Před 25 lety byl uvolněn zdrojový kód balíku aplikací Netscape Communicator jako open source (např. dobová zpráva CNET), z čehož vzešel projekt Mozilla – ten si výročí nyní připomíná.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Dobry den! Planuji domu poridit HTPC, ale zaroven mame v obyvaku jeden desktop na internet a hry apod.
Napadlo me, jestli by nebylo mozne sestavit pocitac, ktery by zaroven umoznoval provoz HTPC a nezavisly provoz desktopu s tim, ze kazdy by fungoval nezavisle na tom druhem a mel sve periferie(klavesnici a mys i vystup na monitor a zvuk). Vim, ze se Linux(resp. Xka) da nakonfigurovat do podoby "multi-seat", ale ja bych potreboval, aby mely nezavisle i zvukove vystupy.
V pripade HTPC by se jednalo o vystup pres HDMI(se zvukem) a u desktopu vystup na LCD panel a zvuk klasickou cestou. Da se to vyresit s jednou grafickou kartou, aby byly oba vystupy akcelerovane a nezavisly zvuk? Je potreba druha graficka karta? Druha zvukova karta? Asi bych to postavil na Debianu a v jedne session by se automaticky poustela nejaka media center nastavba a na druhe by byl normalni desktop(jak resit automatickou volbu session?). Dalsim problemem asi bude zajistit, aby vysoke zatizeni na desktopu nezpusobilo, ze se treba bude sekat HTPC. (HTPC by melo mit celkove vyssi prioritu)
V Linuxu se trochu orientuju, ale zajimalo by me, zda si myslite, ze je takove reseni vubec realne. Jedna se totiz o to, ze HTPC stejne budu porizovat, ale kdyz by to melo slouzit pro dva pocitace, tak bych tam soupnul silnejsi procesor(nejake ctyrjadro misto planovaneho atomu s IONem).
Diky
Tiskni
Sdílej: