Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
Dobry den! Planuji domu poridit HTPC, ale zaroven mame v obyvaku jeden desktop na internet a hry apod.
Napadlo me, jestli by nebylo mozne sestavit pocitac, ktery by zaroven umoznoval provoz HTPC a nezavisly provoz desktopu s tim, ze kazdy by fungoval nezavisle na tom druhem a mel sve periferie(klavesnici a mys i vystup na monitor a zvuk). Vim, ze se Linux(resp. Xka) da nakonfigurovat do podoby "multi-seat", ale ja bych potreboval, aby mely nezavisle i zvukove vystupy.
V pripade HTPC by se jednalo o vystup pres HDMI(se zvukem) a u desktopu vystup na LCD panel a zvuk klasickou cestou. Da se to vyresit s jednou grafickou kartou, aby byly oba vystupy akcelerovane a nezavisly zvuk? Je potreba druha graficka karta? Druha zvukova karta? Asi bych to postavil na Debianu a v jedne session by se automaticky poustela nejaka media center nastavba a na druhe by byl normalni desktop(jak resit automatickou volbu session?). Dalsim problemem asi bude zajistit, aby vysoke zatizeni na desktopu nezpusobilo, ze se treba bude sekat HTPC. (HTPC by melo mit celkove vyssi prioritu)
V Linuxu se trochu orientuju, ale zajimalo by me, zda si myslite, ze je takove reseni vubec realne. Jedna se totiz o to, ze HTPC stejne budu porizovat, ale kdyz by to melo slouzit pro dva pocitace, tak bych tam soupnul silnejsi procesor(nejake ctyrjadro misto planovaneho atomu s IONem).
Diky
Tiskni
Sdílej: