Mikrokontroléry RP2350A a RP2350B jsou již volně v prodeji. Představeny byly v srpnu loňského roku společně s Raspberry Pi Pico 2.
GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
synclient -l
nebo návratovou hodnotu po synclient TouchpadOff=1; echo $? > soubor.log
.
synclient -l
přes acpi funguje? synclient TouchpaddOff=1
vrací nulu?
synclient TouchpadOff=1 > soubor.log 2>&1
ale mně to chyby píše na standardní výstup, tak v tom asi problém nebyl.
unhandled event by asi nevadila, pokud se vám ten handler spouští tak to je hlavní.
Není možné že se to třeba vypne a hned zase zapne? Já mám svůj handler přibližně takto:
if (synclient -l | grep -e "TouchpadOff" | grep -e "0" > /dev/null) ; then synclient TouchpadOff=1 else synclient TouchpadOff=0 fi if (synclient -l | grep -e "TouchpadOff" | grep -e "0" > /dev/null) ; then message="Touchpad is On" else message="Touchpad is Off" fi echo "$message" > soubor.log
synclient -s
? synclient connect to x server
/etc/X11/xorg.conf SHMConfig true
. V manu sice píší jen o -m a -h, ale pokud třeba by to pomohlo.
For the -m and -h options, SHM must be enabled by setting the option SHMConfig "on" in your XOrg/XFree86 configuration.
xf86-input-synaptics
no... Pokud jste třeba upgradoval Xorg, tak je dobré překompilovat x11-drivers
(seznam: qlist -I -C x11-drivers)
.
#!/bin/bash
. /usr/share/acpi-support/power-funcs
getXconsole
STATUS=$(synclient -l | grep TouchpadOff | awk '{ print $3 }')
if [ "$STATUS" = '0' ]; then
logger "[Fn-F8] Touchpad disabled";
synclient TouchpadOff=1;
su $user -c "notify-send ThinkPad 'Touchpad disabled' -i touchpad -t 1000"
else
logger "[Fn-F8] Touchpad enabled";
synclient TouchpadOff=0;
su $user -c "notify-send ThinkPad 'Touchpad enabled' -i touchpad -t 1000"
fi
Problem je pravdepodobne s xserverom, kedze root nema pristup k premenym prostredia, ktore pouziva uzivatel. Vsetko by mali poriesit funkcie dosutpne s acpi (tie includy na uvod). V scripte mate navyse ukazku, ako moze script zobrazit notifikacie priamo na desktope prihlaseneho uzivatela.
getXuser() { user=$(who | grep -m1 ":$displaynum " | cut -d\ -f 1) if [[ -z "$user" ]]; then user=$(who | grep -m1 ":$displaynum" | cut -d\ -f 1) fi if [[ -n "$user" ]]; then userhome=$(getent passwd $user | cut -d: -f6) export XAUTHORITY=$userhome/.Xauthority else export XAUTHORITY="$(ps -C X f | tail -n 1 | sed -n -r 's/^.* -auth ([^ ]+) .*$/\1/gp')" fi } #Find the right XServer to be configured. for x in /tmp/.X11-unix/*; do displaynum=$(sed s,/tmp/.X11-unix/X,, <<<"$x") getXuser; if [[ -n "$XAUTHORITY" ]]; then export DISPLAY=":$displaynum" fi doneneuvědomil jsem si, že díky tomu
for
cyklu se mi XAUTHORITY
a DISPLAY
nastaví vždy, pro všechny acpi handlery, tedy i pro synclient
:(
Tiskni
Sdílej: