Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Řešení dotazu:
cron
-u a čo urobí v iných prípadoch, je v tom, kam ten výstup ide. V prípad cron-u nejde nikam, alebo v lepšom prípade do mailu.
Príkaz wall
zariadi, že to čo dostane na vstup zapíše na terminály všetkých prihlásených užívateľov (wall je "write all").
mail
zadaný v terminálu.* * * * * echo "Upozorneni"
crontab
, pomocí crontab -e
jste jen spustil příkaz k editaci souboru, který jste upravil a používá jej cron. Crron si jej ve „vlastním terminálu“ přečte a pokud nastane čas, příkazy spustí a obvykle celý výstup, který šel na stdout
a stderr
pošle do uživatelovi schránky.* * * * * echo "Upozorneni" | wall
Ahoj, restartoval jsi cron po tom, co jsi upravil ten jeho konfigurační soubor ? Pokud ne, tak /etc/init.d/cron restart
Nevím jak je to s tím echo
. Radši bych zkusil vytvoři soubor. Tam si budeš jistý, jestli se vytvořil nebo ne. touch /home/xx/Desktop/zkouska_cronu
.
mail
.* * * * * echo "Upozorneni" | wall
již fungovat bude, bo příkaz wall
je to, co zařídí, že se to objeví v tom vašem terminálu.
To o schrance nikde, kde echo ukazovaly jako standardni prikaz, zmineno nebylo
Samozřejmě že ne, protože to není vlastnost příkazu echo
, ale vlastnost cronu. Pokud (jakákoli) úloha spuštěná přes cron vygeneruje nějaký výstup (standardní nebo chybový), je ten výstup poslán mailem uživateli, z jehož cron tabulky se ta úloha spouštěla. Tak cron funguje a je to popsáno i v dokumentaci. Musíte si uvědomit, že v době, kdy se ta úloha spouští, může být už na daném terminálu přihlášen někdo úplně jiný nebo také nemusí být přihlášen vůbec nikdo, takže nemá smysl posílat výstup na terminál.
Cron searches /var/spool/cron for crontab files which are named after accounts in crontabs found are loaded into memory. Cron also searches for /etc/crontab and the files in the directory, which are in a different format (see crontab(5) ). Cron then wakes up every minute, examining all stored crontabs, checking each command to see if it should be run in the current minute. When executing commands, any output is mailed to the owner of the crontab (or to the user named in the MAILTO environ- ment variable in the crontab, if such exists). Additionally, cron checks each minute to see if its spool directory’s modtime (or the modtime on /etc/crontab) has changed, and if it has, cron will then examine the modtime on all crontabs and reload those which have changed. Thus cron need not be restarted whenever a crontab file is modified. Note that the crontab(1) command updates the modtime of the spool directory whenever it changes a crontab.Pomohlo by aj prehladat forum pred polozenim otazky; dotaz "nefunguje cron" sa tu riesi kazdy mesiac.
ale já opravdu prohledal celý internet
To myslíte vážně???
ostatne, ja jsem nikde netvrdil, ze mi nefunguje cron, ale prikaz echo
Jako začátečník se nepokoušejte kategoricky tvrdit, v čem je problém (nebo že "xyz nefunguje"), protože bez základních znalostí je to jen střelba naslepo. Místo to raději vždy co nejpřesněji popište (1) co jste udělal, (2) co se stalo, (3) proč si myslíte, že je to špatně a co se podle vás mělo stát.
jsem měl strach, že se na mne zesype spousta chytrých hlav, kteří místo aby poradili, mi vysvětlí, co jsem měl napřed udělat
Což není nutně chyba. Myslíte si snad, že tohle je poslední problém, který jste kdy měl?
hanpari
trochu křivdíte. Možná že manuál ke cronu nečetl, což je jistě trestuhodné, ale i kdyby četl, stejně díky jeho malé informovanosti o fungování linuxu obecně by nebyl sto odvodit, že když se výstup posílá na mail, že to zároveň znamená, že se nevypisuje na terminál (což ani odvodit nelze!), takže by byl tam, kde je, tedy měl by za to, že echo nefunguje (navíc má asi i nenakonfigurovanou počtu, tak mu ani ty maily nechodí).
Pak také popis "echo nefunguje" se mi zdá správný, z pohledu uživatele echo nefunguje.
echo "Zprava" | /usr/bin/mailx -s "predmet zpravy" pavel
Pak také popis "echo nefunguje" se mi zdá správný, z pohledu uživatele echo nefunguje.
Podle mne správný není. Příkaz echo
totiž v daném případě fungoval, protože dělal přesně to, co dělat měl. Že se stalo něco jiného, než uživatel očekával, je v tomto případě výhradně důsledkem neznalosti uživatele a ani v nejmenším nefunkčnosti příkazu echo
. Prostě další příklad na téma "Počítač dělá to, o co si mu řeknete, ne to, co po něm chcete."
echo
nefunguje".
…již fungovat bude, bo příkaz wall je to, co zařídí, že se to objeví v tom vašem terminálu.
Jakož i na všech ostatních. :-) Pro poslání zprávy na jeden konkrétní terminál slouží příkaz write
.
/etc/crontab
som ho otvoril pomocou VI
ale musel som dat uzivatela
* * * * * root echo "haloo" | write root
funguje aj
* * * * * root echo "haloo" | wall
ak ma uzivatel pravo menit crontab
tak sa potom nastavuje jeho crontab vo /var/spool/cron
a tam netreba zadavat uzivatela
Tiskni
Sdílej: