Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Řešení dotazu:
'r'
na soubory a právo spustit 'x' na adresáře – přes skupinu ostatní či uživatele.chgrp -R www-data /srv/www/nebo/kde/to/je/
find /srv/www/nebo/kde/to/je/ -type d -exec chmod +s {} \;
chgrp -R www-data /srv/www/nebo/kde/to/je/
2.Jak nastavím, aby Apache (www-data) mělo právo pro čtení a právo spustit?
3.find /srv/www/nebo/kde/to/je/ -type d -exec chmod +s {} \;
Mám vložit kam?
Omlouvám se za takové otázky, ale nejsem příliš zkušený a proto se ptám, děkuji předem za odpovědi.
drwxr-xr-x
nebo případně drwxr-x---
, tak následným postupem zařídíte udělení přístupu pro Apache (pro zvídavé: nepředpokládám že by umask
byl nějak jinak nastaven, než aby to fungovalo).ls -ld /srv/www/nebo/kde/to/je/
chgrp -R www-data /srv/www/nebo/kde/to/je/Tím nastavíte skupinu všem souborům a adresářům v daném adresáři a podadresářích na
www-data
.
find /srv/www/nebo/kde/to/je/ -type d -exec chmod g+s {} \;Tím nastavíte všem adresářům a podadresářům v zadaném adresáři 's' bit na skupinu a to znamená, že všechny nově vznikající soubory či adresáře budou mít skupinu nadřazeného adresáře. A protože oprávnění
drwxr-xr-x
uděluje právo read a execute na skupinu, již tam Apache může číst a vcházet do adresářů.
ls -l /srv/www/nebo/kde/to/je/
a uvidíte nastavené s-ko u adresářů, něco jako drwxr-sr-x
či drwxr-s---
.find /srv/www/nebo/kde/to/je/ -type d -exec chmod u-s {} \;, tím odstraníte navíc nastavený bit – omlouvám se nějak mi to tam vypadlo.
umask
, pokud je to, co vytváří soubor ještě následně nemění.umask
nastavený, třeba jen pro daného uživatele?local_umask=0022
, případně anon_umask=0022
r--
a na adresářích práva r-x
pro ostatní, nebo uživatele přidejte do skupiny, pod kterou běží Apache (např. www-data
), nastavte jako vlastnickou skupinu www-data
a nastavte výše uvedená práva pro skupinu. Poslední možnost by byla pomocí ACL ta práva nastavit pro dalšího uživatele nebo skupinu (pro uživatele nebo skupinu, pod kterou běží Apache).
Tiskni
Sdílej: