Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Chtěl jsem se zeptat, zda někdo neprovozujete VirtualBox a v něm legální OEM Windows. Jde mi konkrétně o to, pokud virtuál přesunu na jiný hardware, zda se v něm nezmění hardwarové ID, podle kterého Microsoft kontroluje, jestli se jedná stále o stejný počítač.
Musím si celkem rychle rozmyslet, zda koupit krabicovou nebo OEM licenci Windows Server 2008 a rozdíl v ceně je celkem hodně znát. Snažím se zatím najít způsob, podle čeho je toto ID generováno, ale zatím bez úspěchu.
Předem díky za jakékoli postřehy
Řešení dotazu:
Díky za popostrčení. Podařilo se mi díky tomu najít zajímavé informace a přinejmenším mám potvrzené, že z desktopových Windows se nesmí žádné z nich virtualizovat. Výjimkou je pouze verze Enterprise Virtualized Desktop.
Co mne docela šokovalo je to, že třeba změna jazykové mutace je v rozporu s EULA, výjimkou jsou verze Ultimate. Na desktopových Windowsech nelze provozovat žádnou serverovou službu (jakéhokoliv výrobce) více jak pro jednoho uživatele. A podobných věcí, které jdou, ale přitom nejsou legální, je tam více...
Zítra zkusím zavolat na tu jejich linku, zda mi dokáží poradit, jaké licenční řešení se do mé situace nejvíce hodí. Jestli mi neporadí tam, tak nevím. Dnes se mi nepodařilo narazit na žádného obchodníka, který by dané problematice rozumněl.
Taky mi to přijde dosti chaotické. Řešil jsem jeden server s 20 klienty a potřeboval jsem na to půl dne a spoustu nervů. Každý obchodník tvrdil něco jiného a na M$ infolinku jsem musel volat dvakrát než jsem zjistil, co vlastně musím nakoupit, abych zbytečně nevyhodil peníze a přitom vše odpovídalo licenčním podmínkám.
Pro každou verzi i edici systému je trochu jiná licence, pak existují různé variace typu OEM, FPP, OLP, SA...které to celé ještě více tříští.
Jinak co se týče terminal services, našel jsem zajímavý produkt XPUnlimited, který umožní provozovat obdobu terminal serveru s neomezeným počtem klientů. Když vezmu v úvahu, že jedna TS/RDS licence stojí cca 2500Kč, dá se tím ušetřit dost peněz. Otázkou je, zda jeho používání není v rozporu s licencí MS.
Tiskni
Sdílej: