abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    5.6. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 18:22 | Komunita

    Vývojáři webového prohlížeče Ladybird dnes oznámili, že mění způsob vývoje. S blížícím se vydáním alfa verze přestávají přijímat veřejné pull requesty. Všechny otevřené veřejné pull requesty budou uzavřeny. Tým nedokáže garantovat bezpečnost AI generovaných pull requestů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    5.6. 17:33 | Zajímavý software

    OpenLogi (GitHub) je open source náhrada aplikace Logi Options+ pro přizpůsobení myší od společnosti Logitech. Zatím běží pouze na macOS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    5.6. 04:33 | Nová verze

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za květen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    4.6. 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Úřad pro ochranu osobních údajů řeší desítky stížností na jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které stát spustil počátkem dubna. Systém, jenž má firmám odlehčit od desítek formulářů, nejenže výrazně zatížil jejich účetní oddělení, ale docházelo v něm i k únikům osobních dat zaměstnanců k firmám, kde nepracovali. Podle ministerstva práce a sociálních věcí stála za problémem technická chyba. „Incident se týkal několika stovek

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    4.6. 10:46 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 22.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 04:33 | Nová verze

    Vim Classic byl vydán ve verzi 8.3. Drew DeVault oznámil tento fork editoru Vim (verze 8.2.0148, tj. těsně před zavedením Vim9 skriptování) v březnu letošního roku. Důvodem forku bylo, že vývojáři editorů Vim a Neovim začali při vývoji využívat LLM.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    4.6. 03:44 | Komunita

    Open source konference DevConf.CZ 2026 proběhne 18. a 19. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.6. 19:44 | Nová verze

    Společnost JetBrains uvolnila verzi 2 svého open-source velkého jazykového modelu (LLM) pro vývojáře Mellum.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.6. 14:44 | IT novinky

    Probíhá konference Microsoft Build 2026. Microsoft představuje své novinky: kvantový čip Majorana 2, Surface Laptop Ultra a Surface RTX Spark Dev Box s NVIDIA RTX Spark, Intelligent Terminal, Coreutils for Windows (fork Rust Coreutils), AI modely MAI, AI agenta Scout, platformu pro agent-first zařízení Project Solara, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (12%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1838 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Ubuntu (nebo jiné distro) na Asus UL20A

    28.6.2010 21:21 m*
    Ubuntu (nebo jiné distro) na Asus UL20A
    Přečteno: 574×
    Zdravím, mám dotaz, jaký jsem již pokládal, ale o jiném počítači - Asus UL20A. Pro přehlednost zakládám nový dotaz.

    Platí vše, co v původním dotazu.

    Především mě zde zajímá podpora sítě (bez- i drátové) a grafiky.

    Odpovědi

    28.6.2010 21:30 m*
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu (nebo jiné distro) na Asus UL20A
    28.6.2010 22:45 kyytaM | skóre: 35 | blog: kyytaM | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu (nebo jiné distro) na Asus UL20A
    Zhoodu okolnosti som si tento ntbook kupil par dni dozadu. (SU2300 1,2Ghz; 4GB RAM, 320GB HDD).

    Na normalnom pracovnom ntbooku mam Debian Squeeze, na pracovnom starom PC tiez Debian Squeeze. Tak som si povedal, ze v pripade UL20a skusim nejake ine distra.

    Ubuntu 10.04 - preblika grafika s rozbitym obazom, samovolne sa vyplne display a uz sa nezapne, tlacidla vlavo, kopec Mono sraciek. Skoda, startuje to fakt rychlo, dizajn je pekny...inak WiFi/Lan/Suspend vsetky funguje...Netbook Remix by mozno stal za vyskusanie.

    OpenSuse 10.2 KDE - Wifi kvoli Knetworkmanagerovi blbne, nemal som nervy na KDE 4.x

    OpenSuse 10.2 Gnome - vyzera to tiez pekne, nic nepreblikava, vsetko funguje tak ako ma...len opat tony balastu a ako som neskor zistil, OpenSuse styl mi fakt nesedi (YAST a podobne hrozy). Kazdopadne ked o par dni vyjde OpenSuse 10.3, skusim, OpenSuse je v mnohych veciach celkom sympaticke.

    Fedora 13 - co si budeme hovorit, Fedora rozhodne nie je distro pre BFU. Yum nevie purgnut configuraky a uzivatelske zaznamy aplikacie (alebo teda nezistil som ako), v Chromiu sa mi nepodarilo rozbehat Flash. Vyzera pekne, startuje ale citelne pomalsie ako Ubuntu 10.04. Suspend/wifi/lan funguje, obraz ale obcas preblikava podobne ako v Ubuntu (aj ked tusim menej a hlavne sa display nevypinal). Zatial tam ostala Fedora, teraz idem skusit Debian Squeeze. :D
    28.6.2010 23:55 m*
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu (nebo jiné distro) na Asus UL20A
    Ubuntu 10.04 - preblika grafika s rozbitym obazom, samovolne sa vyplne display a uz sa nezapne
    Tak tohle by mě mrzelo, pokud by se to dělo vždy a všem. Jaký jsi měl ovladač?

    (Věci jako Mono mi nijak nevadí - mažu je hned po instalaci. ;))

    Nejraději bych tam Ubuntu (a nejlépe obyčejné, ne Netbook Remix) nebo Fedoru.
    28.6.2010 23:58 m*
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu (nebo jiné distro) na Asus UL20A
    Co se týče té grafiky, chtěl bych dodat, že se bavím o Intel GMA X4500M HD (pro jistotu).
    29.6.2010 00:21 kyytaM | skóre: 35 | blog: kyytaM | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu (nebo jiné distro) na Asus UL20A
    Jj, mam tu istu grafiku, ovladac som neskumal, uz je to prepisane Fedorou. :) Inak okrem OpenSuse neslo nikde fn regulovanie jasu displaya, bolo treba pridat kernel boot parameter a az potom to slo (google poradi). :) Vypinanie displayu bola asi tiez nejaka podobna drobnost, ale prislo mi zvlastne, ze tolko problemov a pritom je to mainstreamovy HW. :(

    Idem prave skusit ten Debian Squeeze, uvidim ako to pojde. :)
    29.6.2010 15:51 m*
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu (nebo jiné distro) na Asus UL20A
    A mohl bys ještě vyzkoušet to Ubuntu 10.04 (jako live distro - třeba z USB)? Aspoň aby ses kouknul do aplikace Nesvobodné ovladače (někdy se to jmenuje Ovladače hardwaru - je to přímo ubuntí aplikace). Moc by mi to pomohlo, prosím, prosím. :)

    Nefunkční klávesová zkratka na jas tolik nevadí, protože to si člověk kdyžtak nakliká myší...
    29.6.2010 23:34 kyytaM | skóre: 35 | blog: kyytaM | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu (nebo jiné distro) na Asus UL20A
    Skusim este, ale pokial viem, pre Intel su len slobodne ovladace. :)
    30.6.2010 10:44 m*
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu (nebo jiné distro) na Asus UL20A
    Dík. ;)
    28.6.2010 23:56 m*
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu (nebo jiné distro) na Asus UL20A
    A jinak dík za odpověď.
    29.6.2010 21:14 m*
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu (nebo jiné distro) na Asus UL20A
    Mimochodem, to OpenSUSE je opravdu 10.2, nebo 11.2?
    29.6.2010 23:33 kyytaM | skóre: 35 | blog: kyytaM | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu (nebo jiné distro) na Asus UL20A
    sry, asi 11.2 - last stable :)

    stiahol som dnes 11.3 RC1, tak skusim aj to :)
    5.7.2010 11:43 kyytaM | skóre: 35 | blog: kyytaM | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu (nebo jiné distro) na Asus UL20A
    OK, takze zhrnutie nakoniec. :)

    Skoncil tam Debian Squeeze, spominane problemy s preblikavajucou grafikou (chyba v Intel ovladacoch...) riesi parameter pre jadro (pridat v grub defaults) - i915.powersave=0

    Problem s ovladanim podsvietenia riesi parameter pre jadro - acpi.backlight=vendor

    Hw funguje v Debiane inak vsetok uplne bez problemov, v Ubuntu je to rovnake. Intel BGN WiFi sa da klavesnicou zapinat a vypinat (len ostava svietit LEDka, aj ked je vypnuta :D), funguje bez problemov. Ethernet sietovka 100mbit Atheros funguje tiez uplne bez problemov, ale potrebuje non-free firmware (co pri Ubuntu problem nie je, pri instalacii Debianu z netinstallu je potom troska viac prace). 3D funguje tiez, ale od tejto grafiky nejake vykonostne orgie netreba ocakavat - na Compiz a podobne bohto staci. Vystup na externy monitor funguje perfektne. V 64 bitovom Debian ide 32 bitovy Flash cez wrapper v pohode. Vydrz okolo 5,5 h max. Takze v pripade Ubuntu staci do grubu prihodit tie dva spominane boot parametre a je vybavene. :)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.