Je tu opět apríl. Společnost Razer představila holící myš Razer Razer. Vědci z CERNu navrhují 25hodinový den. Společnost Elgato představila kolekci Elgato Home. Společnost Nothing Beer (5.1%). Další aprílové novinky například na April Fools' Day On The Web.
Před 25 lety byl uvolněn zdrojový kód balíku aplikací Netscape Communicator jako open source (např. dobová zpráva CNET), z čehož vzešel projekt Mozilla – ten si výročí nyní připomíná.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
user sid=domainsid-uidnumber
. Mam to tak hlavne kvoli prehladnosti a tomu, ze aplikaciu na pridavanie/editovanie userov som si robil sam na kolene. Ako by sa to malo mapovat je napr popisane v help stranke k skriptu smbldap-useradd (sucastou smbldap-tools).
Podla vsetkeho to nieje nejak obmedzovane. Z materialov od M$ zacitujem:
Maximum Number of Security Identifiers There is a limit of approximately 1 billion security identifiers (SIDs) over the life of a domain. This limit is due to the size of the global relative identifier (RID) pool of 30 bits that makes each SID (that is assigned to user, group, and computer accounts) in a domain unique. The actual limit is 230 or 1,073,741,823 RIDs. Because RIDs are not reused—even if security principals are deleted—the maximum limit applies, even if there are less than 1 billion security principals in the domain.
Podobne to bude platit aj pre sambu a logicky aj na klientske masiny, ktore ich pouziju pri mapovani prav nad subormi.
algorithmic rid base
, výhozí hodnota byla 1000. Vypadalo to asi tak: USER_SID = RID_BASE + 2*UID
, GROUP_SID = RID_BASE + 1 + 2*GID
(jde o tu koncovou část dlouhého SIDu). Výhoda byla, že SIDy nemusely být nikde uložené a mohly se obousměrně vypočítat vždy znovu (v té době se obvykle používal primitivní /etc/smbpasswd
).
Později se přešlo na jiná úložiště (tdabsam, LDAP) kde jsou SIDy uložené přímo, takže se SID vygeneroval při přidání uživatele/skupiny do databáze Samby a později se už používal ten uložený. A tady nastává jeden z problémů - jsou na to různé nástroje jako smbpasswd
, pdbedit
, smbldap-tools
, a jiné). Každý ten nástroj funguje trochu jinak a generuje SIDy po svém.
Já jsem vždy, i po přechosu na LDAP, nechával SIDy na automatické volbě. Uživatele a skupiny v LDAPu vždy založím bez Samba atributů (tj. i bez SIDu) importem LDIFu, který mi generuje shell skript. Pak zavolám smbpasswd -a
resp. net groupmap add
.
Na Debianu Etch (už dost stará Samba 3.0.24) s LDAPem pozoruju asi takové chování:
- v LDAP objektu domény je parametr nextRid
, který začal na hodnotě 1000, a postupně se zvyšuje. Tomu odpovdají SIDy skupin přidaných přes net groupmap
. Jsou to lichá i sudá čísla narůstající s novými skupinami. Tady se algoritmické mapování nekoná.
- pak je tam nextUserRid
, který mám pořád 1000, a to se tam účty přidávají hodně často. U uživatelů SIDy odpovídají tomu algoritmickému mapování, co jsem popsal výše. Tj. jsou to jen sudá čísla. Toto chování přisuzuji použití "legacy" nástroje smbpasswd
. Možná novější verze Samby toto dělá jinak.
Takže je vidět, že tu mám potenciální problém, že se mi "potkají" SIDy skupin a uživatelů. Ale vzhledem k tomu, že UID uživatelů volím od 10000 výše, tj. SID od 21000, a SID skupin je teď u poslední asi 1300, není co řešit! Ještě se mi to komplikuje tím, že některé skupiny přidávám přes LDAP Admin, který Samba atributy do LDAPu generuje sám. Ale tady SID skupin volí algoritmicky jako lichá čísla, takže OK.
Pokud s tím chcš pohnout, tak doporučuju zkusit v LDAPu založit pár skupin a uživatelů bez LDAP atributů. Pak použít ty smbpasswd -a
resp. net groupmap add
a nechat je, ať zvolí SID automaticky (tyto nástroje samy rozšíří u LDAP záznamů schema o Samba atributy). Pak se podívat do LDAPu jak to dopadlo.
Ještě se můžeš podívat dovnitř smbldap-tools, jak to řeší (jsou to perl skripty). Pokud vím, tak tam přímo zapisují Samba atributy do LDAPu, a nepoužívají třeba net groupmap
.
Závěr je, že každý nástroj si volí SID po svém. Ty jen musíš zajistit, aby nevznikaly kolize SIDů mezi uživateli a skupinami. To nejlíp uděláš tak, že na správu uživatelů/skupin budeš používat jen nástroje, u kterých víš jak fungují, a víš že ve výsledku ke kolizi nedojde.
Při psaní vlastního nástroje bych stejně nedoporučil SID do LDAPu zapisovat přímo. Protože do toho LDAPu musíš kvůli Smambě zapsat mnohem víc věcí, a se změnou verze Samby se požadované atributy občas mění. Takže je lepší se spolehnou na Samba nástroje, které budou fungovat určitě.
Tiskni
Sdílej: