Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
/backup/zaloha.tar
, nechal nastavený archiv Tar + gzip, dále vybral zálohovat soubory nepříslušící do žádného balíčku (některé programy jsem nucen instalovat i jinak než pomocí balíčků). Také jsem nastavil vyjmout ze zálohy /home
(zálohuji jinak) a /backup
(cílový adresář na jiném disku) a ostatní vyjmuté možnosti tam nechal. Tím by tedy podle mě mělo být všechno nastaveno.
Dal jsem tedy Vytvořit zálohu. Nejdřív se vyhledávaly změněné soubory, našlo to asi 500 kB. Poté se vyhledávaly soubory (jestli to chápu, soubory nepatřící do žádného balíku). Zde to ale našlo 128 TB souborů. Celkem to mělo zálohovat necelých 10 GB souborů, většina z nich ale patří do nějakého balíku (tedy se nezálohují), celkem zbývají tak 3 GB. Tohoto jsem si tedy nevšímal, bohužel na mě za chvíli vyskočila chyba, že se to nevejde to /tmp
a po ignorování, že se nevleze ani do /backup
. Chyby jsem ignoroval a nechal systém zálohovat. Po pěti hodinách to bylo asi na 15%, vše jsem tedy zrušil.
Dělám něco špatně nebo je to nějaká chyba?
Řešení dotazu:
/var/lib/ntp/proc
. Stačilo ho nastavit pro vynechání a už to funguje. Nahlásil jsem to jako bug.
Tiskni
Sdílej: