isd (interactive systemd) je TUI (Text User Interface) nadstavba nad systemd. Videoukázky možností v dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod GPLv3.
I QR kód může být nejednoznačný. Záleží na úhlu pohledu. Zkuste pootočit telefon. Pokud chce někdo zkoušet, Zachary Reese vytvořil webovou aplikaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu [Hacker News].
Před 40 lety, v roce 1985, začala hráče počítačových her na tehdy 8bitových počítačích vytáčet protipirátská ochrana LENSLOK (Wikipedie). Hru jste mohli zkopírovat, bez LENSLOKu jste ji ale nemohli spustit. Při spouštění hry se na obrazovce zobrazil "rozsypaný čaj" a pro pokračování jej uživatel musel dekódovat, tj. musel se na něj podívat přes čočky LENSLOKu, přečíst dvě písmena a ty napsat na klávesnici.
Byla vydána alfa verze GNOME 48. S novým přehrávačem zvukových souborů Decibely. Vyzkoušet lze instalační ISO GNOME OS. Vydání GNOME 48 je plánováno na březen.
Společnost OpenAI představila Operator, tj. agenta, který k provádění úkolů (najdi a rezervuj ubytování, kup ingredience potřebné pro uvaření tohoto jídla, …) používá vlastní webový prohlížeč. K tomu využívá Computer-Using Agenta (CUA). Operator je zatím dostupný pouze pro uživatele ChatGPT Pro ve Spojených státech.
SoftBank, OpenAI, Oracle a MGX představili projekt Stargate, do kterého v příštích čtyřech letech investují 500 miliard dolarů. Cílem projektu je vybudovat ve Spojených státech novou infrastrukturu pro umělou inteligenci (AI).
Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Řešení dotazu:
ForceCommand
v konfiguracii sshd pre daneho usera?
Inak by asi bol lepsi nejaky NAT na konkretnom porte na ten stroj dovnutra, ale predpokladam, ze mas dovod, preco to tak nerobis.
NAT uz prave mam nastaveny ve firewallu na port 8022 a na nem mi bezi druhy sshdA co ti brani urobit NAT povedzme na 8122 na druhy stroj, 8222 na treti, 8322 stvrty.. ?
porebuju aby po prihlaseni ten uzivatel se dostal do nejake jednoduch konzole kde muze jen spustit dalsi ssh.Povedal by som, ze potrebujes len ten ForceCommand v sshd_config. Viz. man sshd_config.
No protože tech dalších serveru uvnitř je hodně a ja nevim, na ktery se ten uzivatel bude chtit přihlasitTo by si vedel podla cisla portu (co stroj to port)
Na solarisu to bylo jednoduche, tam sem vytvořil toho uživatele přidal jsem mu retricted shell (do passwd /usr/lib/rsh) a pak v jeho profilu mu dal do PATH adresař, kde byl byla pouze aplikace ssh. Takto podobně bych to pravě chtěl vyřešit na tom debianu.Viz moj comment vyssie.
AllowTCPForwarding
? Pak si pro otevření spojení na vnitřní server udělají forward pomocí "-L" parametru. Ještě je třeba ssh klientovi dát parametr "-N", jinak vlivem /bin/false připojení hned skončí.
Tiskni Sdílej: