Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Používám na PC GRUB a OS Win XP a Ubuntu. Na datovém disku (500GB) jsem použil ext3 a pro možnost použití pod Win XP používám Ext2 IFS (www.fs-driver.org).
Vše fungovalo bez problémů docela dlouhou dobu až se datový disk zcela zaplnil a ve Win XP najednou nebyl čitelný. Pokud pod Linuxem spustím "fsck.ext3 -y /dev/sdc5", potom se dlouho nic neděje a nakonec proběhne velké množství hlášek "Chyba při čtení bloku xxxx (Attempt to read block from file system resulted in short read) při získávání dalšího iuzlu z průzkumu. Ignorovat chybu? Ano. Vynutit přepsání? ano". Po rebootu je možné disk mountnout a něco i číst, chová se však divně a většinou to končí hláškou, že už číst nelze. Při opakování fsck několikrát za sebou je stále nalezeno velké množství chyb jak jsem uvedl výše. Opakování musím provádět po restartu PC, jinak se objeví ihned hláška "Attempt to read block from filesystem resulted in short read při pokusu otevřít /dev/sdc5. Mohl by toto být oddíl nulové délky?". Z disku jsem po první opravě umazal některé soubory, u kterých to šlo a teď je tam 10% volného místa.
Lze nějak provést úplnou opravu nebo co s tím dál?
Tiskni
Sdílej: