abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:00 | Nová verze

    AlmaLinux OS byl vydán ve verzích 9.8 s kódovým jménem Olive Jaguar a 10.2 s kódovým jménem Lavender Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání (9.8 a 10.2). Opraveny byly zranitelnosti Copy Fail (CVE-2026-31431), Dirty FRAG, Fragnesia (CVE-2026-46300), nginx Rift (CVE-2026-42945) a SSH Keysign Pwn (CVE-2026-46333).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | IT novinky

    Seznam.cz vykázal za rok 2025 tržby v celkové hodnotě 6,454 miliardy korun. Oproti roku 2024 nárůst o 3,68 %. Zisk před zdaněním oproti předcházejícímu roku poklesl, a to o 11,21 % na 1,330 miliardy korun. Vlastní velké jazykové modely SeLLMa najdou dnes uživatelé téměř na všech seznamáckých službách. Na všechny obsahové služby byla zavedena technologie text-to-speech, díky níž si mohou uživatelé přehrát články v audio verzi namluvené

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:22 | IT novinky

    Vláda představila strategické digitalizační projekty. Roadmapa zahrnuje celkem 55 projektů napříč státní správou, z toho 22 prioritních projektů vycházejících přímo z programového prohlášení vlády a 33 projektů založených na platné legislativě. Portfolio pokrývá oblasti financí, zdravotnictví, digitální identity, dat, registrů, dopravy, krizového řízení, sociálních agend i kybernetické bezpečnosti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:22 | Komunita

    Vyjádřeni Software Freedom Conservancy (SFC) k porušování licence AGPLv3 společností Bambu Lab v jejich softwaru Bambu Studio pro 3D tisk. Bambu Studio vychází z PrusaSliceru. Ten zase z Slic3ru. Spuštěn byl projekt baltobu, který kombinuje několik strategií pro řešení problému. SFC zastřeší vývoj svobodné náhrady proprietární knihovny libbambu_networking pomocí reverzního inženýrství a reimplementace, forku OrcaSliceru pro Bambu Lab tiskárny od Paweła Jarczaka a forku celého Bambu Studia pod názvem Viscose.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.5. 22:44 | Nová verze

    Správce souborů GNOME Commander (Wikipedie) byl přepsán do Rustu a vydán v nové verzi 2.0.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    25.5. 19:44 | Nová verze

    Sway (Wikipedie), dlaždicový (tiling) správce oken pro Wayland kompatibilní s i3, byl vydán ve verzi 1.12. Do vývoje se zapojilo 50 vývojářů. Přehled novinek na GitHubu. Sway 1.12 závisí na wlroots 0.20.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.5. 16:33 | IT novinky

    Papež Lev XIV. ve své první encyklice Magnifica Humanitas (Skvělé lidství), která se věnuje umělé inteligenci (AI), varoval před dezinformacemi, které AI manipulací s obsahem vytváří. Moc mají podle něj sociální sítě ovládané hrstkou soukromníků. Upozornil také roli digitálních platforem v obchodování s lidmi, které podle něj musí být uznáno jako současná forma otroctví. Papež se také poprvé omluvil za roli, kterou Vatikán sehrál při legitimizaci otroctví, a za to, že jej po staletí neodsoudil.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.5. 16:11 | IT novinky

    Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2025 (pdf), která shrnuje jeho hlavní aktivity v oblasti regulace elektronických komunikací, poštovních služeb, digitálních služeb a přípravy na dohled nad umělou inteligencí. Součástí zprávy jsou také data o vývoji trhu, včetně pokračujícího růstu spotřeby mobilních dat a rozšiřování sítí nové generace. Celkový objem přenesených mobilních dat dosáhl v roce 2025 přibližně

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.5. 16:00 | Nová verze

    Tým sdružení CZ.NIC vyvíjející routovacího daemona BIRD oznámil vydání nových verzí 3.3.0 a 2.19.0. Ty přinášejí podporu pro EVPN/VXLAN a automatizaci BGP na základě router advertisementů. Více informací je k dispozici v archivu uživatelského mailing-listu.

    VSladek | Komentářů: 0
    24.5. 04:33 | Nová verze

    Open source software pro úpravu digitálních fotografií LightZone (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 5.0.0. LightZone je dnes k dispozici pod licencí BSD. Původně se jednalo o proprietární software vyvíjený společností Light Crafts. Ta v prosinci 2012 souhlasila s uvolněním zdrojových kódů jako open source [Wayback Machine].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (12%)
     (8%)
     (2%)
     (14%)
     (31%)
     (4%)
     (7%)
     (3%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1723 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: To si dělají srandu s tím openSUSE a KDE?

    28.7.2010 19:00 Olaf
    To si dělají srandu s tím openSUSE a KDE?
    Přečteno: 375×
    (Trošku delší povzdech a otázka...)

    Na openSUSE jsem si vždycky cenil možností repozitářů, které nabízely nové verze čehokoliv. Horor byly vždycky repozitáře KDE, kde začátečník byl zmaten, co je co, ovšem když člověk věděl, co hledá, nebyl problém. Vždy existovala stabilní verze daného vydání systému, stabilní verze KDE, které vyšlo od vydání systému a nestabilní verze pro nadcházející vydání SUSE.

    Ovšem teď? Z hororu je totální masochismus (mimochodem teď se opět přejmenovaly, asi posté, repozitáře). KDE 4.4.5 zmizelo z repa a automaticky bez upozornění se tam vecpalo 4.5 RC, které udělalo v systému echt mazec (to je problém udělat jako v minulosti pro major verzi KDE nový repozitář?).

    Jediná možnost je tak mít 4.4.4 (proboha proč). Za chvíli bude 4.5 stabilní, fajn, jenomže: podle prohlášení vývojářů ve Factory repozitáři nebude 4.5 stabilní, ale tu verzi vystřídá totálně nestabilní nové KDE 4.6, které vyjde s dalším vydání openSUSE.

    Uživatelé jak 11.3, tak 11.2 musí 8 měsíců používat KDE 4.4.4 a nemají šanci používat stabilní 4.4.5 ani 4.5. WTF? Každému je jasné, že i malá rozdílová verze KDE obsahuje bugfixů jak nam.dáno, protože KDE4 je KDE4.

    Pro lidi z komunity nebo přímo z Novellu: Je fakt takový problém jako u minulých verzí mít JEDEN repozitář navíc, kde bude poslední stabilní, ale NOVÁ verze KDE? 8 měsíců se zabugovaným KDE 4.4.4, když je dostupná opravenější verze, fakt nebudu. Normálně uvažuju, že po letech po všech těch čím dál novějších problémech s openSUSE nahodím na všecky stroje něco jiného.

    Odpovědi

    KrisKo avatar 28.7.2010 19:19 KrisKo | skóre: 20
    Rozbalit Rozbalit vše Re: To si dělají srandu s tím openSUSE a KDE?
    je to totalne nezmyselne. Naozaj nevidim ziaden dovod preco by sa nemohol vytvorit este jeden repozitoar, bol by v tom sice este vacsi chaoz, ale vela ludi by to potesilo.

    Zatial pouzivam 4.4.4, po vydani 4.5 sa chystam prejst, ale neviem co spravim v novembry, ked sa do factory dostane 4.6 beta??

    https://krisko210.blogspot.com
    28.7.2010 19:28 Olaf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: To si dělají srandu s tím openSUSE a KDE?
    To, co radí vývojáři. Po nainstalovaní stable 4.5 repozitáře povypínat. Netuším, co jinak dělat. Osobně na 4.5 nemám moc chuť (renderování oken je tak pomalé, jako bych neměl ani grafiku a tahal to procák, nové barvy se mi nelíbí apod. Ale to je otázka zvyku.)

    Přitom řešení je easy as fok. 1. Do stable 4.4 nahodit poslední aktualizaci 4.4.5 (na co potom ten repozitář existuje?), vždyť 4.4.5 je stable. 2. Vytvořit repozitář 4.5, který brzy bude stable. Možnost volby. 3. Ve stávajícím Factory mít nadcházející verzi KDE pro další vydání SUSE, tj. po stabilizaci a vydání 4.5 nahodit do něj 4.6 unstable.

    Takže jde o vytvoření pouze jediného nového repozitáře.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.