Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dál bych chtěl zkusit nějaký software, který by přes webku hlídal označený prostor a zaznamenával případný pohyb. Pod Windows to umí nebo aspoň uměly i relativně levné kamery od MSI. Předem děkuji za případné typy.
while true; do mplayer tv:// -vf screenshot -vo jpeg:quality=90 -frames 1; sleep 60; done
.
Na monitoring prostoru ZoneMinder?
gphoto2 -I 15 -F 600 —capture-image-and-download —filename “%Y%m%d%H%M%S.jpg”Parametr I je interval mezi snimky, parametr F je pocet snimku. Seznam podporovanych fotoaparatu je v dokumentaci k programu. Pro Canon G9 by melo fungovat ovladani zoomu.
Gphoto vypadá velice dobře. V dokumentaci je jen několik podporovaných fotoaparátů. V samotném programu se jich dá vybrat mnohem víc. Jsou tam například i foťáky Panasonic, které by snad ani časosběrné snímání podporovat neměly. Bohužel mám Panasonic FZ30 a podporovány jsou FZ20 a FZ50. Nevíte někdo, co se vlastně dá dělat s foťáky, které nejsou v dokumentaci, ale jsou v programu mezi podporovanými?
Dá se nějak přidat konfigurák pro nepodporovaný fotoaparát a tím ho zprovoznit? To bu ale asi otázka spíš pro autora.Co se týče pořizování samotným foťákem, to by bylo samozřejmě nejlepší, ale nic není jen tak. Přestože výrobce často uvádí, že umí časoběrný záznam bez počítače, třeba Nikon D90 to sice umí, ale časové rozpětí se dá nastavit jen mezi 1 a tuším 5s. Jiné jsem nenašel. Využití to možná pro někoho má, ale pro nás je to málo. Přes počítač je to naštěstí úplně v pohodě a software je lepší než má třeba Canon. Navíc. Od Nikonu i od Canonu mají časosběrné focení bez počítače jen dražší modely.
Každý typ je ale vítán.s Gphoto neporadim, zatim jsem ho nezkousel
Jak jsem zminoval ty Minolty, tak to sveho casu byly poloprofi elektronicke zrcadlovky, za patricnou cenu ovsem. Nedavno sem byl rad, ze sem 7i vubec prodal... A2 bych myslim jeste nasel ve skrini
Pokud si dobre vzpominam, tak horni hranice byla minimalne v jednotkach hodin, spis i jeden den.
Tiskni
Sdílej: