Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
lsusb ... Bus 003 Device 007: ID 067b:2303 Prolific Technology, Inc. PL2303 Serial Port ... cat /sys/bus/usb/devices/usb3/busnum 3 cat /sys/bus/usb/devices/usb3/power/level auto echo on > /sys/bus/usb/devices/usb3/power/level
Taky se to dá změřit na pinech multimetremJežiš já jsem debil
Spíš je otázka, jestli se nabíjení pak bez odpojení "nabíječky" znovu samo spustí.Ano, to je právě ten bug Siemensů, že nerestartují nabíjení, i když se vybijí. Takže když necháš mobil čtyři dny připojený, tak stejně chcípne. V nějakém starém Amaru jsem o tom četl a vyřešili to tak, že sundali zadní kryt a na svorky, na které se normálně připojuje akumulátor, připojili stabilizované 4 volty. Ale když jsem to zkoušel u svého mobilu (chtěl jsem ho napájet z Ni-MH mikrotužkovek, protože mi odešel akumulátor a nedaří se mi sehnat náhradní - nějaké jsem vyzkoušel, ale i když byly „nové“, tak měly třeba jenom 350 mAh místo papírových 700), tak jenom probliknul displej a zase to chcíplo - MCU nových mobilů (těch navržených na Li akumulátory) při startu totiž komunikuje s čipem v akupacku a když čip nedetekuje nebo mu čip řekne, že už je aku úplně vybitý nebo přehřátý (tj. další odběr proudu by vedl ke zničení nebo i explozi), tak se zase vypne. Asi by to šlo vyřešit tak, že by se vykuchal akupack a stabilizované napětí by se přivedlo na vstup toho čipu (vevnitř je normální tišťák, na něm čip zakápnutý takovým tím svinstvem a termistor).
a síťová „nabíječka“ je ve skutečnosti jenom spínaný zdroj. Ve skutečnosti IMHO nabíjení neřídí dokonce ani mobil, ale řídící obvod v akumulátoru.Čip v akumulátoru (packu) obvykle řeší ochranu a měření, u nabíjení to pravidlo není. Zatím všechny li-ion packy, co jsem měl v ruce (z telefonů, kamer ... ) se mi podařilo spolehlivě nabít svojí nabíječkou, která s řídícím obvodem nekomunikuje, ale loguje průběh napětí a proudu, a tvářilo se to vždy stejně jako čistý li-ion článek. Ale nevylučuju, že takové akumulátory jsou. S tou náhradou vnitřního akumulátoru u mobilu jiným zdrojem to bývá skutečně problém. Většina telefonů není schopná fungovat jen z nabíječky s vyndaným akumulátorem (třeba v autě by to mohlo mít smysl).
Tiskni
Sdílej: