Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
lsusb ... Bus 003 Device 007: ID 067b:2303 Prolific Technology, Inc. PL2303 Serial Port ... cat /sys/bus/usb/devices/usb3/busnum 3 cat /sys/bus/usb/devices/usb3/power/level auto echo on > /sys/bus/usb/devices/usb3/power/level
Taky se to dá změřit na pinech multimetremJežiš já jsem debil
Spíš je otázka, jestli se nabíjení pak bez odpojení "nabíječky" znovu samo spustí.Ano, to je právě ten bug Siemensů, že nerestartují nabíjení, i když se vybijí. Takže když necháš mobil čtyři dny připojený, tak stejně chcípne. V nějakém starém Amaru jsem o tom četl a vyřešili to tak, že sundali zadní kryt a na svorky, na které se normálně připojuje akumulátor, připojili stabilizované 4 volty. Ale když jsem to zkoušel u svého mobilu (chtěl jsem ho napájet z Ni-MH mikrotužkovek, protože mi odešel akumulátor a nedaří se mi sehnat náhradní - nějaké jsem vyzkoušel, ale i když byly „nové“, tak měly třeba jenom 350 mAh místo papírových 700), tak jenom probliknul displej a zase to chcíplo - MCU nových mobilů (těch navržených na Li akumulátory) při startu totiž komunikuje s čipem v akupacku a když čip nedetekuje nebo mu čip řekne, že už je aku úplně vybitý nebo přehřátý (tj. další odběr proudu by vedl ke zničení nebo i explozi), tak se zase vypne. Asi by to šlo vyřešit tak, že by se vykuchal akupack a stabilizované napětí by se přivedlo na vstup toho čipu (vevnitř je normální tišťák, na něm čip zakápnutý takovým tím svinstvem a termistor).
a síťová „nabíječka“ je ve skutečnosti jenom spínaný zdroj. Ve skutečnosti IMHO nabíjení neřídí dokonce ani mobil, ale řídící obvod v akumulátoru.Čip v akumulátoru (packu) obvykle řeší ochranu a měření, u nabíjení to pravidlo není. Zatím všechny li-ion packy, co jsem měl v ruce (z telefonů, kamer ... ) se mi podařilo spolehlivě nabít svojí nabíječkou, která s řídícím obvodem nekomunikuje, ale loguje průběh napětí a proudu, a tvářilo se to vždy stejně jako čistý li-ion článek. Ale nevylučuju, že takové akumulátory jsou. S tou náhradou vnitřního akumulátoru u mobilu jiným zdrojem to bývá skutečně problém. Většina telefonů není schopná fungovat jen z nabíječky s vyndaným akumulátorem (třeba v autě by to mohlo mít smysl).
Tiskni
Sdílej: