Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Dobrý den, mám takový problém a nevím co s ním. Mám udělaný takový skriptík, který provádí zálohu pomocí rdiff-backup ze snapshotu LVM. rdiff-backup mám dobře ošahaný, ale LVM a zvláště ty snapshoty zkouším poprvé a dělá mi to takové psí kusy.
V příloze je zkrácený skript na zálohování a výstup je ve druhé příloze. Zálohuji takto dva stroje, ten první dělám pomocí spouštění příkazů přes ssh - ten funguje bezproblému. Ten druhý se pouští přímo na tom stroji a ten občas vytuhne tak, že se to zastaví někde na tom vytváření snapshotu a pak velmi rychle vyskočí load až na neuvěřitelných 40 až 50(tak velký load sem teda ještě neviděl:)). V systémovém logu nic není.
Ten skrypt pouštím z cronu nějak takto: /cesta/ke/skriptu/backup.sh &> /cesta/k/logu/zaloha.log a nebo stejně ručně. Oba stroje jedou aktualizovaný Debian stable, oba stroje byly nainstalované přes debian netinstal a lvm sem nechal při instalaci vytvořit automaticky instalátorem. Ten první funguje jako www server pro takový malý projektík, vytíženost je na něm minimální. Ten druhý jede centreon a pár dalších drobností a je to docela starší PCčko, takže do úvahy možná padá i nějaká ta HW chyba. A je docela dost vytížený.
Za vaše rady a nápady předem děkuji.
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: