PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Dobrý den, mám takový problém a nevím co s ním. Mám udělaný takový skriptík, který provádí zálohu pomocí rdiff-backup ze snapshotu LVM. rdiff-backup mám dobře ošahaný, ale LVM a zvláště ty snapshoty zkouším poprvé a dělá mi to takové psí kusy.
V příloze je zkrácený skript na zálohování a výstup je ve druhé příloze. Zálohuji takto dva stroje, ten první dělám pomocí spouštění příkazů přes ssh - ten funguje bezproblému. Ten druhý se pouští přímo na tom stroji a ten občas vytuhne tak, že se to zastaví někde na tom vytváření snapshotu a pak velmi rychle vyskočí load až na neuvěřitelných 40 až 50(tak velký load sem teda ještě neviděl:)). V systémovém logu nic není.
Ten skrypt pouštím z cronu nějak takto: /cesta/ke/skriptu/backup.sh &> /cesta/k/logu/zaloha.log a nebo stejně ručně. Oba stroje jedou aktualizovaný Debian stable, oba stroje byly nainstalované přes debian netinstal a lvm sem nechal při instalaci vytvořit automaticky instalátorem. Ten první funguje jako www server pro takový malý projektík, vytíženost je na něm minimální. Ten druhý jede centreon a pár dalších drobností a je to docela starší PCčko, takže do úvahy možná padá i nějaká ta HW chyba. A je docela dost vytížený.
Za vaše rady a nápady předem děkuji.
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: