Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
-P INPUT ACCEPT, přihlášení a práce je rychlá,bezproblémová. Jakmile udělám jakkoliv jednoduchý firewall, při přihlášení čekám asi 30 vteřin a
iptables -L -vse vypise na 3x-5x a mezi každou dávkou je cca 30 vteřin. Příklad jednoduchého firewallu:
Chain INPUT (policy ACCEPT 60 packets, 5380 bytes) pkts bytes target prot opt in out source destination 7620 1198K ACCEPT tcp -- any any anywhere anywhere state RELATED,ESTABLISHED 15 900 ACCEPT tcp -- any any anywhere anywhere tcp dpt:ssh 92 7130 ACCEPT all -- lo any anywhere anywhere Chain FORWARD (policy ACCEPT 7984 packets, 2409K bytes) pkts bytes target prot opt in out source destination Chain OUTPUT (policy ACCEPT 21M packets, 24G bytes) pkts bytes target prot opt in out source destinationobsah řetězce forward nemá vliv na problém. nastavil sem ssh na debug mód v příloze je výpis pomalého příhlášení z auth.log. ve druhé příloze vyfiltrovaná spojení z wiresharku spuštěném na stroji který se connectí, v případě zájmu dodám logování iptables, kde je informací opravdu hodně..
Řešení dotazu:
iptables -nvL
" prodlevy odpadnou.
-n skutečně zabere, povolil sem i udp, vypadá to ok, ještě něco doporučíte?
U těch ESTABLISHED a RELATED paketů bych se asi na filtrování podle protokolu vykašlal úplně, pokud nechcete zároveň filtrovat odchozí provoz.
o jaký reverzní lookup se jedná z manu mi to není jasné
Nepoužijete-li u příkazu "iptables -L
" přepínač -n
, bude se každou IP adresu snažit překládat na jméno, což většinou jen zdržuje a navíc to znepřehledňuje výpisy. V původní konfiguraci jste to pak okořenil tím, že jste zahazoval odpovědi od nameserverů.
předpokládal sem, že stačí tcp spojení na LO, aby takové různé hledání prošly
To nestačí, protože DNS dotazy jsou až na výjimky realizovány pomocí UDP. Navíc povolení lokální smyčky by pomohlo jen v případě, že byste jako nameserver měl v resolv.conf
sám sebe (nameserver 127.0.0.1
).
Tiskni
Sdílej: