Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
-P INPUT ACCEPT, přihlášení a práce je rychlá,bezproblémová. Jakmile udělám jakkoliv jednoduchý firewall, při přihlášení čekám asi 30 vteřin a
iptables -L -vse vypise na 3x-5x a mezi každou dávkou je cca 30 vteřin. Příklad jednoduchého firewallu:
Chain INPUT (policy ACCEPT 60 packets, 5380 bytes) pkts bytes target prot opt in out source destination 7620 1198K ACCEPT tcp -- any any anywhere anywhere state RELATED,ESTABLISHED 15 900 ACCEPT tcp -- any any anywhere anywhere tcp dpt:ssh 92 7130 ACCEPT all -- lo any anywhere anywhere Chain FORWARD (policy ACCEPT 7984 packets, 2409K bytes) pkts bytes target prot opt in out source destination Chain OUTPUT (policy ACCEPT 21M packets, 24G bytes) pkts bytes target prot opt in out source destinationobsah řetězce forward nemá vliv na problém. nastavil sem ssh na debug mód v příloze je výpis pomalého příhlášení z auth.log. ve druhé příloze vyfiltrovaná spojení z wiresharku spuštěném na stroji který se connectí, v případě zájmu dodám logování iptables, kde je informací opravdu hodně..
Řešení dotazu:
iptables -nvL
" prodlevy odpadnou.
-n skutečně zabere, povolil sem i udp, vypadá to ok, ještě něco doporučíte?
U těch ESTABLISHED a RELATED paketů bych se asi na filtrování podle protokolu vykašlal úplně, pokud nechcete zároveň filtrovat odchozí provoz.
o jaký reverzní lookup se jedná z manu mi to není jasné
Nepoužijete-li u příkazu "iptables -L
" přepínač -n
, bude se každou IP adresu snažit překládat na jméno, což většinou jen zdržuje a navíc to znepřehledňuje výpisy. V původní konfiguraci jste to pak okořenil tím, že jste zahazoval odpovědi od nameserverů.
předpokládal sem, že stačí tcp spojení na LO, aby takové různé hledání prošly
To nestačí, protože DNS dotazy jsou až na výjimky realizovány pomocí UDP. Navíc povolení lokální smyčky by pomohlo jen v případě, že byste jako nameserver měl v resolv.conf
sám sebe (nameserver 127.0.0.1
).
Tiskni
Sdílej: