Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
:INPUT DROP :FORWARD DROP :OUTPUT ACCEPT -A INPUT -i eth0 -s 172.16.3.44 p -tcp --dport 3128 j -ACCEPTpc s ip 172.16.3.44 by se přeci mělo pomoci CENTOSU pripojit do netu, pokud na pc nastavim proxy 172.16.3.40. Centos sam o sobe jiz pripojen do netu je, avsak nedokazi pomoci IPTABLES toto pripojeni nasdilet. Předem moc děkuji
iptables
je firewall, pomocí něj rozhodně žádné spojení nenasdílíte. Pokud se chcete připojovat pomocí proxy serveru na 172.16.3.40, nenastavujte tam žádný firewall, ale nainstalujte tam proxy (např. Squid) a tu nastavte, aby používala onen proxy server, přes který přistupujete k webu. Nebo použijte na serveru NAT, takže server veškerou komunikaci ze 172.168.3.44 přepíše,jakoby pocházela přímo ze serveru.
iptables -t nat -A POSTROUTING -p tcp -s 172.16.3.44 --dport 3128 -j SNAt --to-source 172.16.3.40
--to-source
má být IP adresa rozhraní, přes které ten server komunikuje s proxy serverem. Přepdokládám, že ty adresy 172.16.3.40 a .44 jsou adresy ve vaší místní síti.
Také je potřeba mít na serveru zapnuté předávání paketů – v /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
musí být jednička. CentOS na to pravděpodobně bude mít nějaký konfigurační soubor, podle kterého to nějaký startovací skript nastaví při startu počítače.
Nejjednodušší byste ale měl pořídit nějaký malý switch a oba počítače připojit k poskytovateli přes něj. Počítače tak na sobě budou nezávislé a můžete se k internetu připojovat z obou.
-A INPUT -i eth0 -s 172.16.3.44 p -tcp --dport 3128 j -ACCEPT
při výchozí politice OUTPUT
DROP
a bez dalších pravidel v OUTPUT
j k ničemu, protože propustí pouze pakety přicházející na daný počítač, ale nepropustí odpovědi, takže se TCP/IP spojení nikdy nenaváže. Ale problém vidím spíš v tom, že v dotazu popisujete něco jiného, než jak vaše síť opravdu vypadá a čeho se snažíte dosáhnout.
Tiskni
Sdílej: